Notowania

muzyczne
28.09.2010 16:30

"Czarnoksiężnik z Krainy Oz" premierą wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol

"Czarnoksiężnik z Krainy Oz" w reż. Jerzego Bielunasa będzie pierwszą w tym sezonie premierą wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. Pierwsze przedstawienie odbędzie się 2 października.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Czarnoksiężnik z Krainy Oz" w reż. Jerzego Bielunasa będzie pierwszą w tym sezonie premierą wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. Pierwsze przedstawienie odbędzie się 2 października.

Scenariusz musicalu powstał na podstawie książki amerykańskiego pisarza Franka L. Bauma. Jego autorem jest reżyser spektaklu Jerzy Bielunas, który napisał również teksty piosenek. Według przedstawicieli wrocławskiego Capitolu spektakl będzie widowiskiem pełnym "teatralnej magii".

Jak podkreślał we wtorek podczas próby prasowej Bielunas, odtwórcy głównych ról to bardzo młodzi aktorzy, którzy dopiero niedawno ukończyli studia. "Stoi przed nimi wyzwanie, ponieważ ten spektakl wymaga prowadzenia dialogu, śpiewu oraz tańca" - mówił reżyser.

Przebrani w barwne stroje aktorzy wykonają wiele elementów tanecznych i akrobatycznych, w tym loty nad sceną. Spektakl obfituje w efekty specjalne.

Zaliczany do klasyki światowej literatury dla dzieci "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" został wydany po raz pierwszy w 1900 r. Powieść Bauma był pierwszym utworem fantasy w amerykańskiej literaturze dziecięcej.

Fabułę powieści stanowi historia Dorotki, która wraz z psem Toto został przeniesiona przez tornado z farmy w Kansas do baśniowej krainy Oz. Tam wraz z Blaszanym Drwalem, Tchórzliwym Lwem i Strachem na Wróble udaje się na poszukiwanie Czarnoksiężnika Oz. Każdy z bohaterów chce go poprosić o dar, którego mu we własnym mniemaniu brak.

Powieść Bauma była wielokrotnie ekranizowana i wystawiana na scenie. Jej pierwsza adaptacja sceniczna odbyła się już w roku 1902. Był to wystawiany najpierw w Chicago, a później na Broadwayu musical "The Wizard of Oz". Najsłynniejszą ekranizacją jest powstały w 1939 r. musical w reżyserii Victora Fleminga z Judy Garland w roli Dorotki. Znany jest również musical w reżyserii Sydneya Lumeta, w którym wystąpili Diana Ross oraz Michael Jackson.

Muzykę do spektaklu Bielunasa przygotował Mateusz Pospieszalski. W główne role wcielili się Aleksandra Listwan, Mikołaj Woubishet, Maciej Maciejewski oraz Adrian Kąca. (PAP)

pdo/ ls/ bk/

Tagi: muzyczne, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz