Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: Minister: Rząd poda się w środę do dymisji

0
Podziel się:

Czeski rząd pod przewodnictwem
socjaldemokraty, premiera Jirziego Paroubka w środę poda się do
dymisji - poinformowano we wtorek na stronie internetowej
aktualne.cz., powołując się na słowa ministra pracy i spraw
społecznych Zdeńka Szkromacha.

Czeski rząd pod przewodnictwem socjaldemokraty, premiera Jirziego Paroubka w środę poda się do dymisji - poinformowano we wtorek na stronie internetowej aktualne.cz., powołując się na słowa ministra pracy i spraw społecznych Zdeńka Szkromacha.

Strona www.aktualne.cz przytoczyła słowa ministra, który zapowiedział, że rząd oficjalnie poda się do dymisji podczas środowego posiedzenia gabinetu.

Przywódca Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD), premier Paroubek oświadczył w ubiegłym tygodniu, iż jego rząd zrezygnuje po tym, jak zostanie wybrany nowy przewodniczący Izby Poselskiej.

W poniedziałek na przewodniczącego czeskiego parlamentu został wybrany przedstawiciel CSSD Miloslav Vlczek. Otworzyło to drogę do utworzenia nowego czeskiego rządu w ponad dwa miesiące po wyborach parlamentarnych.

Zgodnie z umową między socjaldemokratami a przygotowującą się do objęcia władzy centroprawicową koalicją, Vlczek będzie pełnił swój mandat tymczasowo. Ukonstytuowanie się prezydium Izby Poselskiej jest niezbędnym warunkiem, by mogła ona głosować - także w sprawie zatwierdzenia nowego rządu.

Obecny czeski kryzys polityczny spowodowany jest patowym rezultatem czerwcowych wyborów do Izby Poselskiej. Najwięcej głosów zdobyła w nich prawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS), której przywódca Mirek Topolanek chce utworzyć rząd w koalicji z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną - Czechosłowacką Partią Ludową (KDU-CSL) i Partią Zielonych.

Trójpartyjna centroprawicowa koalicja dysponuje jednak tylko dokładnie połową miejsc w 200-osobowej Izbie Poselskiej - tak samo jak socjaldemokraci wraz z kokietowaną przez nich Komunistyczną Partią Czech i Moraw (KSCM). Ewentualny rząd premiera Topolanka nie może zatem powstać i normalnie funkcjonować bez przynajmniej milczącego wsparcia CSSD.

Polityczny pat blokował nie tylko utworzenie rządu, ale również wybranie prezydium Izby Poselskiej nowej kadencji. Dla zaradzenia sytuacji prawicowy prezydent Vaclav Klaus zaproponował, by oddzielić negocjacje w sprawie prezydium Izby od rozmów na temat nowego rządu, a pomysł ten poparło wszystkich pięć frakcji parlamentarnych. (PAP)

cyk/ woj/

2590 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)