Notowania

powódź
07.08.2010 12:13

Czechy: Nagłe powodzie na północy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Nieustające deszcze i wezbrane rzeki zalały w sobotę rano domy na północy Czech. Ewakuowano kilkadziesiąt osób. Zamknięto również niektóre drogi i szlaki kolejowe, które znalazły się pod wodą. Dziesiątki gospodarstw są bez prądu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nieustające deszcze i wezbrane rzeki zalały w sobotę rano domy na północy Czech. Ewakuowano kilkadziesiąt osób. Zamknięto również niektóre drogi i szlaki kolejowe, które znalazły się pod wodą. Dziesiątki gospodarstw są bez prądu.

Największe szkody powstały w kraju (województwie) libereckim. W miejscowości Mniszek rzeka Jerzice wystąpiła z brzegów, zalewając tamtejszy rynek i co najmniej 25 budynków. Poziom rzeki wzrósł bardzo szybko. Rano przekroczył stan alarmowy o cztery metry. Miejscowe władze podały, że najprawdopodobniej jeden z zalanych budynków trzeba będzie wyburzyć.

Ze względu na zagrożenie powodziowe mieszkańcy musieli opuścić domy położone wzdłuż rzek: Jerzicy, Smiedy i Nysy Łużyckiej. "Niektórzy ludzie uciekali przed wodą przez okna. Obecnie przebywają u sąsiadów, ale mamy dla nich także przygotowaną szkolną salę gimnastyczną" - mówił cytowany przez agencję CzTK burmistrz Mniszka, Roman Kotak.

W Chrastavie (pod Libercem, niedaleko polskiej granicy), woda zalała ulicę położoną przy stacji kolejowej, a także wybudowaną niedawno obwodnicę. Tam także władze ewakuowały mieszkańców. Zamknięta jest linia kolejowa z Chrastavy do Liberca.

Na północy kraju bez elektryczności jest kilkadziesiąt domów. Zakłady energetyczne CzEZ zapowiadają, że ta liczba najprawdopodobniej jeszcze wzrośnie.

Służby meteorologiczne i straż pożarna bez przerwy monitorują sytuację w okolicach miasta Klatovy. Tam deszcz ma być jeszcze intensywniejszy i istnieje duże prawdopodobieństwo lokalnych powodzi.

Koło Sziszkovic (w kraju pardubickim) strażacy ewakuowali około 60 osób z obozu dziecięcego, który znalazł się pod wodą. Także w tym regionie zalane zostały domy i drogi. Mocno padało ponadto na Wysoczyźnie i w krajach: pilzeńskim, usteckim i kralowohradeckim. W tych regionach rzeki lokalnie osiągnęły drugi i trzeci stopień zagrożenia powodzią.

Alarm powodziowy od piątku obowiązuje też w Pradze, środkowych Czechach, Masywie Czeskim i na południu Moraw. Lokalne opady spodziewane są w pozostałej części Moraw i na Śląsku.

Michał Zabłocki (PAP)

zab/ awl/ ura/

Tagi: powódź, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz