Notowania

wiadomości
19.10.2011 14:11

Czechy nie wydadzą Białorusi b. kandydata na prezydenta Michalewicza

Republika Czeska nie wyda Białorusi ściganego przez białoruski reżim byłego opozycyjnego kandydata na prezydenta Alesia Michalewicza, argumentując, iż stawiane mu w Mińsku zarzuty mają "wyłącznie polityczny charakter" - poinformował w środę sąd w Pradze.

Podziel się
Dodaj komentarz

Republika Czeska nie wyda Białorusi ściganego przez białoruski reżim byłego opozycyjnego kandydata na prezydenta Alesia Michalewicza, argumentując, iż stawiane mu w Mińsku zarzuty mają "wyłącznie polityczny charakter" - poinformował w środę sąd w Pradze.

Władze białoruskie ścigają Michalewicza za organizację masowych protestów po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w grudniu 2010 roku. Grozi mu za to kara do 15 lat więzienia.

Białoruska prokuratura w ostatnich miesiącach wystąpiła do Czech z wnioskiem o ekstradycję Michalewicza. Czeski sąd w ubiegłym tygodniu uznał, iż spełnienie żądania jest niedopuszczalne.

"Michalewicz oraz prokurator generalna zrezygnowali z prawa do złożenia skargi, więc dziś decyzja sądu nabrała mocy prawnej" - podała rzeczniczka sądu okręgowego Martina Lhotakova.

Sąd - według niej - miał kilka powodów do odmówienia ekstradycji. Jak uzasadniał - tłumaczyła - Praga nie może zgodzić się na wydanie Michalewicza, gdyż otrzymał on w Czechach azyl polityczny, a postępowanie, które przeciw niemu toczy się na Białorusi, ma "wyłącznie polityczny charakter".

Obawiano się - dodała rzeczniczka - że zarówno przebieg postępowania karnego, jak i ewentualna kara więzienia, nie spełniałyby postanowień Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Sąd okręgowy w Pradze miał także "uzasadnione obawy", że Michalewicz byłby na Białorusi prześladowany za swoje poglądy polityczne - zaznaczyła Lhotakova.

Białoruska KGB zatrzymała Michalewicza po demonstracji w Mińsku w dniu wyborów prezydenckich 19 grudnia 2010 roku, które białoruska opozycja uznała za sfałszowane na korzyść urzędującego prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Władze postawiły mu oraz kilkudziesięciu innym osobom zarzuty zorganizowania masowych zamieszek, w trakcie których doszło do napaści na funkcjonariuszy służb państwowych i zniszczenia majątku o wartości kilkunastu milionów białoruskich rubli.

Przez około 2 miesiące trzymano go w areszcie. Po wyjściu na wolność opozycjonista ogłosił, że był torturowany. Ogłosił też publicznie, że aby wydostać się z aresztu, podpisał zobowiązanie do współpracy z KGB, ale je zrywa.

W nocy z 13 na 14 marca, wbrew wydanemu przez władze zakazowi wyjazdu z kraju, Michalewicz opuścił Białoruś. Przez Polskę przedostał się do Czech, gdzie około tygodnia po przybyciu otrzymał azyl polityczny.

Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)

zab/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz