Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czechy: UE ochroniła swoich członków lepiej niż inne państwa

0
Podziel się

Unia Europejska zapewniła swoim członkom
nieco lepszą ochronę przed kryzysem niż inne państwa - ocenił we
wtorek szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier po spotkaniu
ze swoimi odpowiednikami z Czech i Słowacji, Janem Kohoutem i
Miroslavem Lajczakiem.

bEgEJewR

Unia Europejska zapewniła swoim członkom nieco lepszą ochronę przed kryzysem niż inne państwa - ocenił we wtorek szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Czech i Słowacji, Janem Kohoutem i Miroslavem Lajczakiem.

Niemiecki minister spotkał się również z premierem Czech Janem Fischerem. Po rozmowie z nim wyraził przekonanie, że tymczasowemu czeskiemu rządowi uda się z powodzeniem ukończyć trwające do 30 czerwca przewodnictwo w Unii.

Steinmeier podkreślił, że kryzys pokazał, jak bardzo państwa UE potrzebują się nawzajem i jak bardzo potrzebują Unii. Wraz z Lajczakiem wezwał do uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego na początku czerwca. Ich zdaniem mogą one zagwarantować wysokiej klasy przedstawicieli w unijnych instytucjach.

bEgEJewT

Steinmeier poparł też ratyfikowanie Traktatu Lizbońskiego reformującego Unię. Powiedział, że po rozszerzeniu do 27 państw Unia potrzebuje "wewnętrznej konstytucji", która pozwoli podejmować decyzje szybciej i bardziej odpowiedzialnie.

Szef niemieckiego MSZ wyraził nadzieję, że w powtórnym referendum Irlandia zaakceptuje traktat. Dodał też, że nie tylko Irlandia, ale cała Unia musi być przekonana, że traktat nie tylko usprawni funkcjonowanie organizacji, ale poprawi też życie zwyczajnych obywateli.

Ministrowie spraw zagranicznych rozmawiali też o Bałkanach i Bliskim Wschodzie. Przypomnieli także wydarzenia, które doprowadziły do transformacji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Przy tej okazji Steinmeier przyznał, że zjednoczenie Niemiec w 1990 roku nie byłoby możliwe bez czeskiej Karty 77 i polskiej "Solidarności". (PAP)

keb/ mc/

bEgEJewZ

3517

bEgEJexu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)