Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czechy: Zeman za lustracją kandydatów na członków rządu

0
Podziel się

Czeski prezydent Milosz Zeman domaga się, by wszyscy kandydaci na
członków rządu przedstawili urzędowe zaświadczenia, że nie współpracowali z komunistyczną tajną
policją StB - poinformowała w poniedziałek jego rzeczniczka.

bErjArSd

Czeski prezydent Milosz Zeman domaga się, by wszyscy kandydaci na członków rządu przedstawili urzędowe zaświadczenia, że nie współpracowali z komunistyczną tajną policją StB - poinformowała w poniedziałek jego rzeczniczka.

Żądanie to może skomplikować tworzenie nowego rządu, bowiem przywódca będącej drugim najsilniejszym ugrupowaniem w obecnej Izbie Poselskiej Akcji Niezadowolonych Obywateli (ANO), miliarder Andrej Babisz broni się na drodze sądowej przed postawionymi mu na Słowacji zarzutami, iż był agentem StB o pseudonimie Buresz. Wyrok w procesie w tej sprawie oczekiwany jest nie wcześniej niż w styczniu.

"Ustawa (lustracyjna) nie dopuszcza żadnych wyjątków, a prezydent republiki żądał i nadal żąda spełnienia wszystkich warunków dla mianowania członków rządu" - powiedziała dziennikowi "Lidove Noviny" rzeczniczka Hana Burianova.

bErjArSf

Jak przypomina gazeta, czeski urząd prezydenta zawsze egzekwował obowiązek przedstawienia negatywnych zaświadczeń lustracyjnych przez wszystkie osoby, które głowa państwa miała mianować członkami rządu.

Przeprowadzone pod koniec października przedterminowe wybory do 200-osobowej czeskiej Izby Poselskiej zaowocowały jej znacznym rozdrobnieniem. Mandaty otrzymali przedstawiciele siedmiu ugrupowań, a frakcja najsilniejszego z nich - Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) - liczy tylko 50 deputowanych, wyprzedzając frakcję ANO z 47 posłami.

Wyjściem z politycznego impasu miałoby być rozważane obecnie utworzenie większościowej koalicji socjaldemokratów, ANO i dysponującej 14 mandatami Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej - Czechosłowackiej Partii Ludowej (KDU-CSL). Zakłada się, że w takim przypadku Babisz zostałby ministrem finansów. (PAP)

dmi/ ro/

bErjArSl

14963251 14965029 int.

bErjArSG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)