Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czerwony Krzyż wstrzymuje dostawy namiotów do Doliny Jordanu

0
Podziel się:

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ogłosił w tym tygodniu, że z
powodu czynionych przez Izrael trudności przestanie dostarczać namioty palestyńskim rodzinom w
Dolinie Jordanu, których domy zostały wyburzone przez izraelską armię.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ogłosił w tym tygodniu, że z powodu czynionych przez Izrael trudności przestanie dostarczać namioty palestyńskim rodzinom w Dolinie Jordanu, których domy zostały wyburzone przez izraelską armię.

MKCK w oświadczeniu prasowym poinformował, że podjął tę "trudną decyzję" ze względu na obowiązujący de facto izraelski zakaz dostarczania tam namiotów i konfiskowanie przez armię izraelską pomocy przeznaczonej dla Doliny Jordanu.

Wyburzeń w Dolinie Jordanu było w zeszłym roku najwięcej od pięciu lat - poinformowało w czwartek zrzeszenie organizacji pomocowych działających na okupowanych terytoriach palestyńskich - AIDA. Spośród 633 obiektów (domów, pomieszczeń dla zwierząt, szkół etc.) wyburzonych w zeszłym roku 122 były zbudowane z funduszy organizacji międzynarodowych - podaje AIDA.

"W okresie negocjacji pokojowych w 2013 roku wyburzenia w strefie C i Jerozolimie Wschodniej nabrały większego tempa; liczba wyburzeń wzrosła o 43 procent, a (będące ich skutkiem) wysiedlenia - o 74 procent w porównaniu z tym samym okresem 2012 roku" - napisały w oświadczeniu organizacje zrzeszone w AIDA, w tym Polska Akcja Humanitarna.

Strefa C zajmuje ponad 60 procent powierzchni Zachodniego Brzegu. Jerozolimę Wschodnią Izrael zaanektował w 1967 roku. Na tych ziemiach Palestyńczykom nie wolno niczego budować ani remontować bez pozwolenia wydanego przez izraelskiego władze.

Ze względu na to, że proces uzyskiwania zezwoleń jest kosztowny, ciągnie się latami i zazwyczaj kończy niepowodzeniem, coraz mniej osób i organizacji stara się o te pozwolenia i domy są budowane na dziko. Według izraelskiej organizacji architektów Bimkom, zajmującej się planowaniem zabudowy terenów, w 2011 roku tylko cztery palestyńskie wnioski (1 proc. wszystkich złożonych) zostały rozpatrzone pozytywnie.

Brakiem pozwoleń Izrael tłumaczy wyburzenia oraz konfiskowanie namiotów dostarczanych przez Czerwony Krzyż i inne organizacje pomocowe.

Osobne oświadczenia dotyczące sytuacji w Dolinie Jordanu, gdzie dochodzi do większości wyburzeń, zostały wydane w ostatnich dniach przez oenzetowskiego koordynatora ds. humanitarnych na palestyńskich terytoriach okupowanych Jamesa Rowleya, misję dyplomatyczną Unii Europejskiej w Jerozolimie i Ramallah oraz izraelską organizację praw człowieka B'Tselem.

Dolina Jordanu stanowi jedną trzecią terytorium Zachodniego Brzegu. Słynąca z żyznych ziem, jest uważna za szczególnie ważny region - przez Palestyńczyków z racji jego znaczenia dla gospodarki, przez izraelski rząd - z uwagi na bezpieczeństwo kraju. Przez ponad 40 lat izraelskiej okupacji znacznie zmalała liczba Palestyńczyków zamieszkujących ten obszar, natomiast wzrosła tam liczba izraelskich osiedli, których budowanie społeczność międzynarodowa uważa za łamanie prawa międzynarodowego.

Przyszły status Doliny Jordanu jest też jedną ze spornych kwestii dyskutowanych podczas trwających od lipca zeszłego roku palestyńsko-izraelskich rozmów pokojowych. Izrael chce utrzymać wojskową obecność w dolinie, na co Palestyńczycy się nie zgadzają.

W styczniu izraelska armia wyburzyła w Dolinie Jordanu wszystkie domy małej społeczności Ein Karzaliyah, pozbawiając dachu nad głową trzy rodziny - 10 dorosłych i 15 dzieci (raport organizacji B'Tselem). 30 stycznia wyburzona została prawie cała osada Ein Al Hilweh - domy w których mieszkało 66 osób (oświadczenie misji UE).

"UE wyraziła głębokie zaniepokojenie wyburzeniami domów i wezwała Izrael, by wywiązał się ze swoich powinności w zakresie warunków życia palestyńskiej ludności w strefie C, tym samym wstrzymując przymusowe wysiedlenia ludności i wyburzenia palestyńskich domów i infrastruktury" - napisano w oświadczeniu misji przywołującym konkluzje Rady UE z zeszłego roku.

Z Jerozolimy Ala Qandil (PAP)

aqa/ az/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)