Notowania

wiadomości
27.04.2012 13:44

Część nowych projektów przebudowy Stadionu Śląskiego - do 30 czerwca

Do 30 czerwca ma potrwać wprowadzanie zmian do projektów przebudowy Stadionu Śląskiego, ta część zmian nie dotyczy skutków ubiegłorocznej awarii, negocjacje w tej sprawie nadal trwają - poinformował w piątek urząd marszałkowski woj. śląskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do 30 czerwca ma potrwać wprowadzanie zmian do projektów przebudowy Stadionu Śląskiego, ta część zmian nie dotyczy skutków ubiegłorocznej awarii, negocjacje w tej sprawie nadal trwają - poinformował w piątek urząd marszałkowski woj. śląskiego.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego Aleksandra Marzyńska, 25 kwietnia przedstawiciele urzędu i spółki RS Architekci, która odpowiada za dokumentację projektową przebudowy Stadionu, porozumieli się m.in. co do zakresu i terminu prac projektowych potrzebnych do kontynuowania robót na Stadionie.

Marzyńska wyjaśniła, że zawarte porozumienie obejmuje np. aranżację niektórych pomieszczeń technicznych. Część z nowych projektów, które mają być gotowe do 30 czerwca, będzie następstwem nowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa tego typu obiektów. Chodzi zarówno o przepisy o organizacji imprez masowych, ale też wskazówki policji i straży pożarnej wynikające z doświadczeń przy niedawnych odbiorach podobnych obiektów.

Zakończona już część negocjacji z projektantami nie dotyczyła przeprojektowania elementów, które zostały zniszczone podczas ubiegłorocznej awarii na Stadionie. Jak sygnalizują przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, to "delikatna kwestia". Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają negocjacje w tym zakresie.

Do awarii i przerwania prac na Stadionie Śląskim doszło 15 lipca ub. roku, tuż przed zakończeniem - trwającego wówczas od 12 dni - podnoszenia linowej konstrukcji, która ma utrzymywać dach obiektu. Pękły wówczas dwa z 40 zastosowanych w konstrukcji "krokodyli", czyli uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem rozciąganym. Aby wyjaśnić to zdarzenie, samorząd zamówił ekspertyzę w warszawskim Instytucie Techniki Budowlanej (ITB).

Jak wynika z informacji władz regionu sprzed kilku tygodni, późniejszy zastój w usuwaniu skutków awarii to efekt m.in. "problemów natury ambicjonalnej". Eksperci ITB wskazali bowiem, że bezpośrednią przyczyną awarii były błędy w wykonaniu uchwytów. Jednocześnie wskazali, że niektóre parametry projektu określono blisko granic przewidywanych dla sytuacji ekstremalnych.

Dlatego warszawscy specjaliści zalecili ponowne zaprojektowanie "krokodyli" - z uwzględnieniem podwyższonych standardów bezpieczeństwa i odporności na zniszczenie konstrukcji, ponowne przeliczenie konstrukcji linowej dla stanów awaryjnych oraz zastosowanie stałego monitoringu konstrukcji w czasie eksploatacji. Na tle tych sugestii zaistniał spór między projektantami a ekspertami zatrudnionymi przez inwestora.

Na razie nie wiadomo, kiedy mogą zakończyć się negocjacje ws. przeprojektowania uchwytów i kilku sąsiednich elementów. Według władz regionu koszt ich przeprojektowania i wykonania sięgnie najwyżej kilku milionów złotych. Znacznie więcej mają kosztować wcześniejsze niedoszacowania z etapu projektowania. Władze regionu poinformowały w marcu, że wynikające z tego oraz z awarii dodatkowe wydatki zwiększą wcześniej podawany koszt przebudowy Stadionu z 460 mln zł, do ok. 510 mln zł.

Niezależnie od negocjacji z projektantami, w ostatnich miesiącach zarząd woj. śląskiego już kilkukrotnie uzgadniał z wykonawcą modernizacji stadionu - konsorcjum firm Hochtief Polska (lider), Hochtief Solutions AG, Mostostal Zabrze i Thermoserr - aneksowanie kontraktu przez przedłużanie terminu jego realizacji o kolejne dwa miesiące. Ostatnio podpisany taki aneks obejmuje maj i czerwiec.(PAP)

mtb/ amac/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz