Notowania

prezydent
12.11.2008 13:50

Czeski prezydent wspiera przeciwników UE w Irlandii

Prezydent Czech Vaclav Klaus otwarcie wspierał przeciwników Unii Europejskiej podczas wizyty w Irlandii, narażając się za to na krytykę irlandzkiego rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Czech Vaclav Klaus otwarcie wspierał przeciwników Unii Europejskiej podczas wizyty w Irlandii, narażając się za to na krytykę irlandzkiego rządu.

W Dublinie Klaus przedstawiał się jako "eurodysydent". Spotkał się m.in. ze znanym irlandzkim eurosceptykiem i lobbystą Declanem Ganleyem - donoszą w środę czeskie gazety na zakończenie trzydniowej wizyty Klausa.

1 stycznia 2009 roku Czechy na pół roku obejmują przewodnictwo w Unii Europejskiej. Irlandia pozostaje w centrum zainteresowania UE jako kraj, który odrzucił w referendum Traktat Lizboński.

Występując na wspólnej konferencji prasowej z Ganleyem czeski prezydent mówił m.in.: "W czasach komunistycznych byliśmy całkiem szczęśliwi, kiedy zachodni politycy przybywali z wizytą do naszych dysydenckich polityków. Spotykam się z panem Ganleyem w tym samym stylu i w ten sam sposób".

Irlandzki minister spraw zagranicznych Micheal Martin zarzucił w środę Klausowi w wypowiedzi dla radia RTE "niestosowną ingerencję". Przyrównanie antykomunistycznych dysydentów do eurosceptyków uznał za "śmieszne twierdzenie, bardzo płytkie i nieprawdziwe".

Martin dodał, że Klaus może się prywatnie spotykać na kolacji z kim tylko chce, ale nie powinien publicznie wspierać stanowiska żadnej partii politycznej, czy aktywistów.

Szef irlandzkiej dyplomacji zaznaczył, że Dublin nie zamierza wystosowywać formalnego protestu do premiera Czech Mirka Topolanka.

Zastrzeżenia do postawy prezydenta zgłaszane są także w Czechach. "Ultrakonserwatywne, osobiste poglądy Klausa, które głosi on w nieodpowiedzialny sposób bez względu na swą pozycję, stwarzają nierealistyczny obraz Czech" - napisali w oświadczeniu współrządzący w Pradze Zieloni.

Klaus zapowiedział już, że w okresie, gdy jego kraj będzie sprawował przewodnictwo w UE, zrezygnuje z symboli Unii, takich jak flaga, czy nieoficjalny hymn.

Irlandzkie "nie" dla Traktatu Lizbońskiego Klaus nazwał "zwycięstwem wolności i rozumu nad sztucznymi, elitarnymi projektami europejskiej biurokracji". (PAP)

az/ ro/ 2448 3032

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz