Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Częstochowa: 8. Triennale Sztuki Sacrum - artyści wyjdą na ulice miasta

0
Podziel się

8. Triennale Sztuki Sacrum rozpoczyna się w czwartek w Częstochowie. Na
program składa się szereg wydarzeń artystycznych z wykorzystaniem rozmaitych form sztuk wizualnych,
które będzie można obserwować głównie na ulicach miasta.

bErJxLUB

8. Triennale Sztuki Sacrum rozpoczyna się w czwartek w Częstochowie. Na program składa się szereg wydarzeń artystycznych z wykorzystaniem rozmaitych form sztuk wizualnych, które będzie można obserwować głównie na ulicach miasta.

Triennale Sztuk Sacrum obecne jest w życiu kulturalnym miasta od ponad 22 lat. W tym okresie prezentowane były m.in. prace wybitnych twórców polskich, odbywały się liczne koncerty, spotkania naukowców z artystami, Częstochowę odwiedzili również mnisi tybetańscy, którzy w 1997 roku sypali mandale.

"Nadal głównym założeniem jest podejmowanie, poprzez prezentację różnych form sztuki, najbardziej istotnych pytań dotyczących sytuacji człowieka w świecie, jednak najbliższa, ósma edycja będzie to triennale akcji, uczestnictwa, zaproszenia publiczności do działania" - poinformowała we wtorek Joanna Matyja z Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

bErJxLUD

Tym razem - jak podała galeria - nie będzie wystaw w salach. Tegoroczne triennale będzie przede wszystkim imprezą opartą o rozliczne akcje uliczne, działania preformatywne i parateatralne.

Triennale zainauguruje artysta i performer Arti Grabowski. "Posługując się językiem ciała wykreuje przestrzeń działania opartą na emocjach, silnych wrażeniach, a w to wszystko postara się wciągnąć widzów" - dodała Matyja.

W programie znalazło się również widowisko-happening wg scenariusza Andrzeja Szarka. "Ten artysta z Nowego Sącza wielokrotnie już zadziwiał częstochowskich widzów plenerowymi spektaklami z wykorzystaniem żywego ognia. Tym razem podczas spektaklu +Rzeka-rzecz o oczyszczeniu+ - żywioł ognia spotka się z żywiołem wody" - poinformowała Matyja.

W ostatnim dniu zaprezentowane zostanie widowisko parateatralne Mariana Panka pt. "Autoportret rytualny w 33 etiudach na 33 czarne parasole, 33 czarne kapelusze i jednego białego gołębia". Artysta postawi pytania dotyczące m.in. porządku i chaosu, jednostki i grupy, subiektywności i obiektywności, natury i kultury, sacrum i profanum.

bErJxLUJ

Pytania o pojmowanie tych dwóch sfer, czyli sacrum i profanum będzie również tematem akcji plakatowej Justyny Rybak.

Dotychczasowe edycje triennale kreowały hasła, w tym m.in. "Człowiek-wiara-sztuka", "Muzeum wyobraźni", "Sztuka wobec zła", "Dom-droga istnienia". Tak będzie i tym razem, ale - jak podkreśla galeria - ujawnienie hasła na ulicach Częstochowy nastąpi w pierwszym dniu triennale.

Impreza potrwa od czwartku do soboty.(PAP)

ktp/ abe/

bErJxLVe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)