Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Częstochowa: Kilka tysięcy pocztowców na Jasnej Górze

0
Podziel się:

Kilka tysięcy pocztowców uczestniczyło w sobotę w 12. Ogólnopolskiej
Pielgrzymce Poczty Polskiej na Jasną Górę. Mszy na jasnogórskich błoniach przewodniczył biskup
pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba.

Kilka tysięcy pocztowców uczestniczyło w sobotę w 12. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Poczty Polskiej na Jasną Górę. Mszy na jasnogórskich błoniach przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba.

Witający pielgrzymów w jasnogórskim klasztorze jego podprzeor o. Mieczysław Polak m.in. zacytował fragment listu, jaki paulini dostali kilka dni wcześniej od pocztowców z prośbą o modlitwę. Sygnatariusze pisali o ich trudnej sytuacji zawodowej.

"Ostatnimi czasy niektórzy z nas spychani są na margines społeczności pocztowej, w szczególności pracownicy najniższego szczebla (). Zmniejszono nam etaty, a pracy przybyło. Związki zawodowe milczą, zostawiono nas samym sobie. Matko Boża, prosimy Cię o godną pracę i płacę" - napisali nadawcy listu, a jego treść pielgrzymi przyjęli brawami.

"Modlimy się dziś na Jasnej Górze, aby ci, którzy kierują Pocztą na różnych szczeblach zarządzania, którzy przygotowują ją do działania w warunkach wolnego rynku, otwartej konkurencji, którzy przeprowadzają restrukturyzację tak rozwiązywali problemy Poczty, by żaden człowiek nie cierpiał, żaden pracownik nie był pokrzywdzony" - prosił o. Polak

Przemawiając po mszy wiceminister infrastruktury Maciej Jankowski wspominał ostatnie trzy pielgrzymki tego środowiska do Częstochowy. Jak mówił, w 2008 r. wszyscy byli pełni emocji wynikających z wewnętrznych sporów w firmie, rok później, pocztowcy obawiali się skutków światowego kryzysu. W ub. roku wielu wstrząśniętych katastrofą smoleńską pocztowców przyjechało - mimo osobistego doświadczenia powodzią.

Wiceminister ocenił jednak, że od niedawna Poczta Polska może określać swe plany na przyszłość z większym optymizmem. Dziękował przy tym zebranym pocztowcom za "ciężką pracę, wysiłek, zaangażowanie, wolę kompromisu i zrozumienie potrzeb firmy". Zaznaczył, że Poczta przeszła "z najgorszego okresu w okres pełen nadziei i możliwości dalszego rozwoju". "Po raz pierwszy od kilku lat, mamy do czynienia z pozytywnymi rezultatami" - ocenił Jankowski.

Mszy na jasnogórskich błoniach przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba. W homilii apelował o mądre wykorzystywanie darów Ducha Świętego. "Pytamy dzisiaj o naszą dojrzałość. Jej fundamentem jest człowieczeństwo. Owoce Ducha wyliczone przez św. Pawła to nic innego jak naturalne cechy dojrzałej osobowości. Dobroć, cierpliwość, łagodność, uprzejmość, opanowanie, miłość - w której one wszystkie się streszczają" - wskazał bp Wątroba.

Pocztowcy i towarzyszący im filateliści złożyli w darach ołtarza m.in.: klaser z walorami filatelistycznymi Poczty Polskiej upamiętniającymi Jana Pawła II, blok z kopertą i datownikiem, poświęcony jego beatyfikacji, oraz wydany wspólnie przez poczty z Polski i Watykanu folder ze znaczkami "Beatyfikacja Papieża Jana Pawła II".

Tego dnia - równolegle - w bazylice jasnogórskiej odbyły się uroczystości 21. Pielgrzymki Sportowców. Według informacji biura prasowego Jasnej Góry, przybyło ok. 200 pielgrzymów, przede wszystkim przedstawiciele parafialnych klubów sportowych, działających w całej Polsce.

Jak zaakcentował, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium prezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego ks. Mirosław Mikulski, intencją corocznych pielgrzymek sportowców jest odnowa morale sportu. Szczególna tegoroczna intencja była związana z rządowymi planami wprowadzenia do ustawy o bezpieczeństwie na stadionach, pozwolenie na spożywanie napojów o zawartości alkoholu do 4,5 proc. "My widzimy to inaczej, sprzeciwiamy się temu i będziemy modlić się (...) również o to, aby Parlament się na to nie zgodził" - zaznaczył ks. Mikulski.(PAP)

mtb/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)