Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Częstochowa: Pomnik ku czci mieszkańców walczących o niepodległość

0
Podziel się

Pomnik upamiętniający mieszkańców walczących o niepodległość Polski w
latach 1917-1920 oraz ofiary drugiej wojny światowej odsłonięto w piątek w Częstochowie na placu
przed szkołą. Wieńczy go orzeł pochodzący z 1938 roku.

bErvGjqZ

Pomnik upamiętniający mieszkańców walczących o niepodległość Polski w latach 1917-1920 oraz ofiary drugiej wojny światowej odsłonięto w piątek w Częstochowie na placu przed szkołą. Wieńczy go orzeł pochodzący z 1938 roku.

Pomnik tworzy ok. 2,5 m postument z trzema płytami, na których umieszczono 66 nazwisk poległych, mieszkańców Dźbowa-obecnie dzielnicy Częstochowy.

"Upamiętnia mieszkańców Dźbowa, którzy w latach 1917-1920 walczyli o niepodległość, między innymi w 27. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Jest także hołdem ku czci ofiar drugiej wojny światowej, w tym partyzantów, mieszkańców rozstrzelanych w ulicznych egzekucjach, czy zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Tym pomnikiem upamiętniamy wszystkich, którzy pochodzą stąd i oddali życie za kraj" - powiedziała PAP dyrektor Szkoły Podstawowej nr 52 Bożena Golachowska.

bErvGjrb

Golachowska dodaje, że historia odsłoniętego w piątek postumentu sięga 1938 roku, kiedy mieszkańcy małego Dźbowa, nie wchodzącego jeszcze w skład Częstochowy, postanowili upamiętnić tych, którzy uczestniczyli w walkach o niepodległość. "W 1938 roku postawiono w Dźbowie pomnik ku czci młodych legionistów, ale nie przetrwał on wojny. Tuż po wojnie pomnik odbudowano a na miejsce powrócił orzeł, który wojnę przeleżał w stodole. Na krótko zawisły tablice legionistów, po czym zniknęły" - opowiada Golachowska.

Pomnik niszczał przez dziesięciolecia.

W 2006 roku podjęto działania, żeby go odtworzyć. Dyrektorka szkoły, jako jedna z inicjatorek jego odbudowy, zaproponowała by zmienić jego lokalizację i postawić na terenie szkoły. "Wielu potomków między innymi legionistów, którzy walczyli w powstaniach śląskich, czy w bitwie warszawskiej 1920 roku, nadal tutaj chodzi do szkoły. Uznałam, że to będzie najlepsze miejsce" - dodała Golachowska.

W piątek przed szkołą złożono wiązanki kwiatów a uczniowie zapalili 66 zniczy - 23 dla legionistów i 43 dla ofiar drugiej wojny światowej. "Postument i tablice zostały zrobione na nowo, tylko orzeł się zachował. Orzeł jest jedynym elementem, którzy przetrwał od 1938 roku" - powiedziała dyrektorka szkoły.

bErvGjrh

Uroczystość zakończył spektakl pt. "Ta nasza Ojczyzna", który został przygotowany przez Szkołę Podstawową nr 52 oraz Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich.

Na odtworzenie pomnika Urząd Miasta w Częstochowie przeznaczył prawie 30 tys. zł z budżetu miasta.(PAP)

ktp/ ls/

bErvGjrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)