Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Częstochowa: Pomnik ku czci mieszkańców walczących o niepodległość

0
Podziel się:

Pomnik upamiętniający mieszkańców walczących o niepodległość Polski w
latach 1917-1920 oraz ofiary drugiej wojny światowej odsłonięto w piątek w Częstochowie na placu
przed szkołą. Wieńczy go orzeł pochodzący z 1938 roku.

Pomnik upamiętniający mieszkańców walczących o niepodległość Polski w latach 1917-1920 oraz ofiary drugiej wojny światowej odsłonięto w piątek w Częstochowie na placu przed szkołą. Wieńczy go orzeł pochodzący z 1938 roku.

Pomnik tworzy ok. 2,5 m postument z trzema płytami, na których umieszczono 66 nazwisk poległych, mieszkańców Dźbowa-obecnie dzielnicy Częstochowy.

"Upamiętnia mieszkańców Dźbowa, którzy w latach 1917-1920 walczyli o niepodległość, między innymi w 27. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Jest także hołdem ku czci ofiar drugiej wojny światowej, w tym partyzantów, mieszkańców rozstrzelanych w ulicznych egzekucjach, czy zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Tym pomnikiem upamiętniamy wszystkich, którzy pochodzą stąd i oddali życie za kraj" - powiedziała PAP dyrektor Szkoły Podstawowej nr 52 Bożena Golachowska.

Golachowska dodaje, że historia odsłoniętego w piątek postumentu sięga 1938 roku, kiedy mieszkańcy małego Dźbowa, nie wchodzącego jeszcze w skład Częstochowy, postanowili upamiętnić tych, którzy uczestniczyli w walkach o niepodległość. "W 1938 roku postawiono w Dźbowie pomnik ku czci młodych legionistów, ale nie przetrwał on wojny. Tuż po wojnie pomnik odbudowano a na miejsce powrócił orzeł, który wojnę przeleżał w stodole. Na krótko zawisły tablice legionistów, po czym zniknęły" - opowiada Golachowska.

Pomnik niszczał przez dziesięciolecia.

W 2006 roku podjęto działania, żeby go odtworzyć. Dyrektorka szkoły, jako jedna z inicjatorek jego odbudowy, zaproponowała by zmienić jego lokalizację i postawić na terenie szkoły. "Wielu potomków między innymi legionistów, którzy walczyli w powstaniach śląskich, czy w bitwie warszawskiej 1920 roku, nadal tutaj chodzi do szkoły. Uznałam, że to będzie najlepsze miejsce" - dodała Golachowska.

W piątek przed szkołą złożono wiązanki kwiatów a uczniowie zapalili 66 zniczy - 23 dla legionistów i 43 dla ofiar drugiej wojny światowej. "Postument i tablice zostały zrobione na nowo, tylko orzeł się zachował. Orzeł jest jedynym elementem, którzy przetrwał od 1938 roku" - powiedziała dyrektorka szkoły.

Uroczystość zakończył spektakl pt. "Ta nasza Ojczyzna", który został przygotowany przez Szkołę Podstawową nr 52 oraz Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich.

Na odtworzenie pomnika Urząd Miasta w Częstochowie przeznaczył prawie 30 tys. zł z budżetu miasta.(PAP)

ktp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)