Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Członkini Pussy Riot: Putin chce poprawić wizerunek Rosji przed Soczi

0
Podziel się

Jedna z dwóch amnestionowanych członkiń grupy punkrockowej
Nadieżda Tołokonnikowa powiedziała w piątek, że ich uwolnienie to próba poprawienia wizerunku Rosji
przed igrzyskami olimpijskimi w Soczi, które nazwała oczkiem w głowie prezydenta Władimira Putina.

bEqEDjQl

Jedna z dwóch amnestionowanych członkiń grupy punkrockowej Nadieżda Tołokonnikowa powiedziała w piątek, że ich uwolnienie to próba poprawienia wizerunku Rosji przed igrzyskami olimpijskimi w Soczi, które nazwała oczkiem w głowie prezydenta Władimira Putina.

Na konferencji prasowej, którą zorganizowano po powrocie obu kobiet do Moskwy, Maria Alochina, druga ze skazanych na dwa lata za wykonanie antyputinowskiego utworu w prawosławnej świątyni, powiedziała, że w ich uwięzieniu rolę odegrała rosyjska Cerkiew prawosławna.

Tołokonnikowa zaznaczyła, że nie zamierzają zmienić swego zdania o Putinie. "Chcemy dalej robić to, za co nas skazano na więzienie. Wciąż chcemy go przegonić" - powiedziała.

bEqEDjQn

Zapytana, kogo chciałaby widzieć jako prezydenta Rosji, odpowiedziała, że Michaiła Chodorkowskiego. W minionym tygodniu Putin niespodziewanie ułaskawił Chodorkowskiego, byłego szefa koncernu Jukos, który za domniemane nadużycia finansowe spędził za kratkami ponad 10 lat. Alochina powiedziała, że podziela zdanie Tołokonnikowej.

"Sądzę, że Putin naprawdę myśli, iż Zachód stanowi zagrożenie dla naszego kraju" - powiedziała Tołokonnikowa, a Alochina dodała, że Putin wszędzie dopatruje się spisków.

Obie zapewniły, że chcą zostać w kraju i skoncentrują swe działania na poprawie warunków osadzonych w więzieniach w Rosji.

25-letnia Alochina oraz 24-letnia Tołokonnikowa odbywały karę dwóch lat łagru za wykonanie w lutym 2012 roku antyprezydenckiego utworu w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Obie zostały objęte amnestią, uchwaloną 18 grudnia przez Dumę Państwową, niższą izbę parlamentu Rosji, w związku z 20. rocznicą przyjęcia konstytucji. Obie kobiety mają małe dzieci.

bEqEDjQt

Prócz nich na dwa lata kolonii karnej za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" skazano trzecią członkinię grupy Pussy Riot - Jekatierinę Samucewicz, jednak w jej przypadku zawieszono wykonanie kary. (PAP)

mmp/ ap/

15376541 15377596 15377866 15378158 arch.

bEqEDjQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)