Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czynniki wzrostu ubóstwa w 49 najbiedniejszych krajach świata

0
Podziel się:

Gospodarki 49 najbiedniejszych krajów świata miały w 2009 r. przyrost
rzędu 4,3 proc., jednak w 19 z tych krajów dochód w przeliczeniu na mieszkańca zmalał, a wiele
zubożałych rodzin przestało tam posyłać dzieci do szkoły - wynika z raportu UNCTAD.

Gospodarki 49 najbiedniejszych krajów świata miały w 2009 r. przyrost rzędu 4,3 proc., jednak w 19 z tych krajów dochód w przeliczeniu na mieszkańca zmalał, a wiele zubożałych rodzin przestało tam posyłać dzieci do szkoły - wynika z raportu UNCTAD.

Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) w raporcie ogłoszonym w czwartek w Genewie stwierdza: "Mimo pewnych postępów na początku drugiego tysiąclecia, najbiedniejsze kraje nie skorzystały na żadnych procesach gospodarczych, które teoretycznie mogłyby je uczynić bardziej niezależnymi od eksportu surowców i od kapitału zagranicznego".

Raport UNCTAD sugeruje, że 49 najbiedniejszych krajów świata powinno rozwijać swój potencjał produkcyjny, to znaczy produkować skutecznie i w sposób konkurencyjny wzrastającą liczbę zróżnicowanych towarów oraz dostarczać zróżnicowanych usług z większą wartością dodaną dzięki inwestycjom i procesom innowacyjnym.

UNCTAD ocenia, że "społeczność międzynarodowa nie pospieszyła najbiedniejszym krajom z pomocą technologiczną i z pomocą w przeprowadzeniu reform strukturalnych".

Według raportu, w latach 2002-2007, charakteryzujących się na świecie największym rozwojem ekonomicznym, liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła do 421 milionów, tj. podwoiła się w porównaniu z 1980 rokiem.

Pod koniec okresu wzrostu gospodarczego, w 2007 roku, 53 proc. ludności krajów najbardziej nieuprzywilejowanych żyło w warunkach skrajnego ubóstwa, mimo iż ich gospodarki miały roczny przyrost rzędu 7 proc.

Raport UNCTAD wymienia w porządku alfabetycznym 49 najbiedniejszych krajów świata, których dotyczą przedstawione wyżej badania: Afganistan, Angola, Bangladesz, Benin, Bhutan, Birma, Burkina Faso, Burundi, Czad, Dżibuti, Kambodża, Komory, Kongo, Erytrea, Etiopia, Gambia, Republika Gwinei, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Haiti, Kiribati, Laos, Lesotho, Liberia, Madagaskar, Malawi, Malediwy, Mali, Mauretania, Mozambik, Nepal, Niger, Ruanda, Samoa, Republika Środkowoafrykańska, Wyspy Salomona, Samoa, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Timor Wschodni, Tanzania, Togo, Tuvalu, Uganda, Vanuatu, Zambia. (PAP)

ik/ mc/

7771595

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)