Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dach nad dziedzińcem bielskiego zamku zaprojektują warszawiacy

0
Podziel się

Biała (PAP) - Warszawska firma Projekt Praga wygrała konkurs na projekt zadaszenia
dziedzińca zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej, w którym mieści się obecnie miejskie muzeum
- poinformował we wtorek śląski Urząd Marszałkowski, który sprawuje nadzór nad placówką.

bEhETdsR

Biała (PAP) - Warszawska firma Projekt Praga wygrała konkurs na projekt zadaszenia dziedzińca zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej, w którym mieści się obecnie miejskie muzeum - poinformował we wtorek śląski Urząd Marszałkowski, który sprawuje nadzór nad placówką.

Konkurs na projekt, który ogłosiło bielskie muzeum, spotkał się z dużym zainteresowaniem architektów. Sąd konkursowy pod kierunkiem Stanisława Nestrypke wybierał spośród 18 propozycji. Zwycięska propozycja spółki Projekt Praga otrzymał nagrodę w wysokości 25 tys. zł oraz zlecenie prac projektowych.

Zwycięska praca przekonała sąd konkursowy prostotą rozwiązania. Konstrukcja zadaszenia nie spowoduje ingerencji w sam budynek zamku. Przewiduje bowiem zbudowanie na dziedzińcu stalowego rusztowania, które utworzy nad nim swoisty baldachim nawiązujący do stropów kasetonowych. Wypełniony on będzie elementami dekoracyjnymi. Na tej konstrukcji wsparty zostanie dwuspadowy dach. Elementy dekoracyjne będą spełniały rolę dyfuzorów światła i nawet przy małym nasłonecznieniu szklany dach będzie kumulował ciepło.

bEhETdsT

Zadaszenie kosztować będzie około 6 mln zł. Biuro prasowe śląskiego Urzędu Marszałkowskiego poinformowało PAP, że prace mogą się rozpocząć w 2012 lub 2013 roku. Architekci mają teraz czas na opracowanie szczegółowego projektu i dokumentacji. Na ten cel Urząd Marszałkowski przeznaczy 300 tys. zł. Witold Trólka z biura prasowego podał, że etap projektowania zajmie co najmniej 8-9 miesięcy. Dopiero później samorząd zarezerwuje pieniądze w budżecie na inwestycję.

Bielski zamek został wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, żyjącego na przełomie XIV i XV wieku. W XV i XVI wieku nastąpiła jego rozbudowa. Na przestrzeni wieków należał do wielu rodzin. W 1752 roku zamek nabył Aleksander Sułkowski, który dwa lata później otrzymał tytuł książęcy w Bielsku. Zamek pozostał własnością tego rodu do 1945 roku. Ostatnim właścicielem był Aleksander Ludwik Sułkowski, który zmarł w 1956 roku. (PAP)

szf/ hes/

bEhETdtu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)