Notowania

działania
03.02.2011 12:45

"Dagens Nyheter" chwali Sikorskiego za działania wobec Łukaszenki

Największa szwedzka gazeta "Dagens Nyheter" opublikowała w czwartek komentarz zatytułowany "Białoruś: Polska pokazuje drogę", w którym chwali politykę ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Największa szwedzka gazeta "Dagens Nyheter" opublikowała w czwartek komentarz zatytułowany "Białoruś: Polska pokazuje drogę", w którym chwali politykę ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Publicystka dziennika Lisa Bjurwald ocenia, że "Polska coraz jaśniej i dobitniej postępuje w stosunku do reżimu Łukaszenki".

"100 szkół wyższych gotowych jest przyjąć białoruskich studentów, a opozycjoniści witani są w Polsce z otwartymi rękami" - tak "Dagens Nyheter" donosi o konferencji donatorów w Warszawie, na której w środę zastanawiano się, jak wesprzeć siły demokratyczne na Białorusi.

"Przywódcy UE powinni wiele nauczyć się od ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, jego bezkompromisowego stylu. +Prezydencie Łukaszenka, pan przegrywa. Prędzej czy później będzie pan zmuszony do ucieczki z własnego kraju i ścigany przez swoich ludzi, którzy teraz szukają azylu w innych krajach+" - cytuje szefa polskiego MSZ szwedzki dziennik. Gazeta chwali Sikorskiego za to, że zauważa podobieństwo między prezydentem Egiptu Hosnim Mubarakiem a europejskim dyktatorem.

"Dagens Nyheter" przypomina, że również Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone wprowadzają nowe, ostrzejsze niż wcześniej sankcje. Wobec Łukaszenki oraz ponad 150 innych przedstawicieli władz wprowadzono sankcje wizowe oraz zamrożono ich aktywa. Komisja Europejska zwiększyła czterokrotnie pomoc na rozwój społeczeństwa obywatelskiej na Białorusi.

"Ważne, aby nie wpaść w tę samą pułapkę co wcześniej" - podkreśla publicystka. Zastanawia się, czy redaktorzy niezależnych mediów zostali zwolnieni z więzienia na pokaz, aby uspokoić Europę i zrobić miejsce dla następnych. Za kluczowe uznaje wspieranie wolnych mediów.

Zdaniem autorki ostatnie stłumienie protestów po wyborach prezydenckich świadczy, że Łukaszenka nie jest zainteresowany demokracją. "Polityka marchewki lub kija nie zmienia jego nastawienia" - twierdzi. "Biorąc pod uwagę cierpienia narodu białoruskiego, trzeba domagać się odejścia (Łukaszenki) wcześniej niż później. Wszystko inne będzie cynicznym targowaniem, widzieliśmy to w przypadku Egiptu" - podsumowuje publicystka.

Do wizyty w Warszawie na swoim blogu bardzo pozytywnie odniósł się minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt. Ironicznie skomentował zapowiedź Łukaszenki, że wobec sankcji Białoruś podejmie adekwatne kroki. "Tak, tak, czekamy z niecierpliwością" - napisał Bildt.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ap/ bk/

Tagi: działania, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz