Notowania

wiadomości
08.08.2011 16:09

Damian Nenow na największej konferencji animacji komputerowej Siggraph 2011

Kulisy powstawania filmu "Paths of Hate" nt. walk lotniczych opowie podczas największej konferencji animacji komputerowej Siggraph 2011 w Vancouver polski grafik komputerowy Damian Nenow. Odbierze on również nagrodę jury na towarzyszącym konferencji Festiwalu Animacji Komputerowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kulisy powstawania filmu "Paths of Hate" nt. walk lotniczych opowie podczas największej konferencji animacji komputerowej Siggraph 2011 w Vancouver polski grafik komputerowy Damian Nenow. Odbierze on również nagrodę jury na towarzyszącym konferencji Festiwalu Animacji Komputerowej.

Siggraph jest największą na świecie konferencją poświęconą grafice komputerowej wykorzystywanej w filmach, grach, efektach specjalnych i reklamach. Gromadzi ona co roku czołowych twórców z branży animacji, którzy prezentują swoje najnowsze projekty i rozwiązania technologiczne.

W tegorocznej edycji odbywającej się w dniach 9-11 sierpnia w Kanadzie, weźmie udział Damian Nenow, który zaprezentuje techniczne kulisy powstawania filmu "Paths of Hate". Polak znalazł się wśród jedenastu osób poproszonych o dokonanie prezentacji w ramach wykładów organizowanych przez Autodesk - jednego z największych producentów oprogramowania do tworzenia animacji komputerowej. Wśród innych prelegentów znajdą się m.in. twórcy postaci do bajki animowanej "Cars 2" oraz efektów specjalnych do takich filmów jak "Kung Fu Panda", "Alicja w Krainie Czarów", "X-men" czy "Podróże Guliwera".

Prezentacja Nenowa będzie skierowana głównie do specjalistów z dziedziny animacji. "Dla branży jest niezwykle interesująca stylizacja filmu. Wygląda jakby był robiony z płaskich obrazków, a tymczasem zastosowano w nim technikę 3D. Uzyskanie takiego efektu w technice animacji, która operuje na bryłach, było sporym wyzwaniem technologicznym" - powiedziała w rozmowie z PAP Agnieszka Piechnik z biura prasowego studia "Platige Image".

"Paths of Hate" to film pełen widowiskowych i atrakcyjnych plastycznie scen walk lotniczych. Swoją konstrukcją, specyficzną narracją a przede wszystkim dalece zaawansowaną technicznie stylizacją obrazu, bazującego na grafice 3D, przypomina wprawiony w ruch sensacyjny komiks.

Całość skonstruowana jest na zasadzie klamry. Film otwiera i zamyka anegdota graficzna - tytułowe ścieżki nienawiści to w rzeczywistości smugi na niebie pozostawione przez samoloty.

"W morzu wyczerpujących, ponurych, egzystencjalnych animacji pragnąłem umieścić film, który przede wszystkim będzie dla widza rozrywką. Film spektakularny i atrakcyjny wizualnie. Z drugiej strony chciałem aby +Paths of Hate+ był czymś więcej niż kolejną pokazówką możliwości technicznych, pełną bijących się wielgachnych robotów czy troli" - mówi Nenow.

"Paths of Hate" otrzymały jedną z dwóch nagród głównych towarzyszącego konferencji Festiwalu Animacji Komputerowej - nagrodę jury. Wcześniej produkcja została już wyróżniona m.in. przez amerykańskich twórców komiksów podczas Comi-Con International oraz na Międzynarodowym Festiwalu Animacji Anima Mundi w Brazylii.

Damian Nenow jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego film zrealizowany na pierwszym roku "The Aim" (2005), dostał nagrodę specjalną na festiwalu "ReAnimacja" w Łodzi, oraz pierwszą nagrodę na festiwalu "Dozwolone do 21 lat" w Tarnowie. Zrealizowany na drugim roku studiów film "Wielka ucieczka" wyświetlany był na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych.

Nenow jest specjalistą w wielu dziedzinach związanych z grafiką komputerową. Jest twórcą krótkometrażowych filmów animowanych i ilustracji. (PAP)

wj/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz