Notowania

wiadomości
31.05.2011 15:33

Dania: Czeczen z Belgii skazany na 12 lat za wybuch w hotelu

Mieszkający w Belgii Czeczen Lors Dukajew został we wtorek skazany w Danii na 12 lat więzienia za spowodowanie wybuchu w hotelowej łazience i usiłowanie przeprowadzenia zamachu na redakcję gazety, która opublikowała karykatury Mahometa.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Mieszkający w Belgii Czeczen Lors Dukajew został we wtorek skazany w Danii na 12 lat więzienia za spowodowanie wybuchu w hotelowej łazience i usiłowanie przeprowadzenia zamachu na redakcję gazety, która opublikowała karykatury Mahometa. *

Tylko Dukajew został ranny, kiedy w hotelowej łazience 10 września zeszłego roku wybuchła bomba, którą Czeczen właśnie montował, zamierzając wysłać do redakcji duńskiej gazety.

25-letni Dukajew był sądzony za usiłowanie przeprowadzenia zamachu terrorystycznego i nielegalne posiadanie broni. Twierdził, że jest niewinny. Po odsiedzeniu wyroku zostanie wydalony z Danii.

Obrońca Dukajewa, Niels Anker Rasmussen, określił wyrok jako surowy i powiedział, że przedyskutuje ze swoim klientem złożenie apelacji. Na jej złożenie mają dwa tygodnie.

Według prokurator Rikke Lundby Jensen, Dukajew był "bardzo blisko" przeprowadzenia zamachu. Śledczy uznali, że chciał, by bomba eksplodowała w dziewiątą rocznicę zamachów z 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych.

Duńskie władze mówią, że udaremniły serię terrorystycznych spisków związanych z publikacją w gazecie w 2005 roku karykatur Mahometa, co wywołało gwałtowne i protesty w krajach muzułmańskich.

W więzieniu na formalne oskarżenie oczekuje czterech podejrzanych o planowanie zamachu na kopenhaską siedzibę gazety "Jyllands-Posten", która opublikowała karykatury założyciela religii muzułmańskiej. (PAP)

klm/ ro/ kar/

9104476

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz