Notowania

wiadomości
25.04.2013 18:28

'Dar Młodzieży" zawinął do Szczecina

Żaglowiec "Dar Młodzieży" zawinął w czwartek do Szczecina. Na jednostce odbędą się ćwiczenia przeciwpożarowe przed planowanym latem w tym mieście finałem regat The Tall Ship Races.

Podziel się
Dodaj komentarz

Żaglowiec "Dar Młodzieży" zawinął w czwartek do Szczecina. Na jednostce odbędą się ćwiczenia przeciwpożarowe przed planowanym latem w tym mieście finałem regat The Tall Ship Races.

Jak informują służby prasowe szczecińskiego magistratu, który jest organizatorem finału regat, żaglowiec cumujący przy reprezentacyjnym nabrzeżu miasta przy Wałach Chrobrego można zwiedzać, lecz głównym celem jego pobytu w Szczecinie jest przeprowadzenie ćwiczenia "Regaty 2013" z udziałem służb, które czuwać będą nad bezpieczeństwem podczas sierpniowego finału The Tall Ships Races.

W ćwiczeniu zaplanowanym na sobotę uczestniczyć będą m.in. siły Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, policji, straży miejskiej, Straży Granicznej, straży pożarnej, portowej służby ratowniczej, pogotowia ratunkowego oraz studenci Akademii Morskiej w Szczecinie.

Ćwiczący sprawdzą w swoje umiejętności w czasie prowadzenia akcji ratunkowej po wybuchu pożaru na jednostce uczestniczącej w regatach. Przetestują m.in. funkcjonowanie systemu alarmowego i skuteczność stosowanych procedur. "Dar Młodzieży" pozostanie w Szczecinie do poniedziałku.

Żaglowiec powróci do Szczecina w sierpniu, by wziąć udział w finale regat.

Drugi szczeciński finał The Tall Ships Races odbędzie się w dniach 3-6 sierpnia 2013 roku. Na zakończenie regat do Szczecina mają przypłynąć największe i najpiękniejsze żaglowce świata. Przy szczecińskich nabrzeżach zacumuje ponad sto jednostek. Swą obecność wstępnie potwierdziły m.in. rosyjskie "Mir", "Sedov" i "Kruzenshtern" czy "Shabab Oman" z Omanu. Wśród polskich żaglowców obecnych w Szczecinie mają się znaleźć, "Pogoria", "Fryderyk Chopin" i "Zawisza Czarny".

Szczecin był gospodarzem finału regat w 2007 r. W czterodniowym wydarzeniu wzięło wówczas udział ponad dwa miliony gości.

"Dar Młodzieży", flagowa jednostka gdyńskiej Akademii Morskiej, (109 m długości, 14 metrów szerokości, 26 żagli o powierzchni 3015 metrów kwadratowych) to następca wycofanego ze służby w 1982 roku "Daru Pomorza". Trzymasztowa fregata została zbudowana w Stoczni Gdańskiej, a uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 4 lipca 1982 roku.

Największy polski żaglowiec brał udział w wielu podróżach szkoleniowych, zlotach i regatach na czele z Tall Ships Races. Dotarł do Japonii i Australii, a w 1992 roku wystartował w regatach "Columbus 95", zorganizowanych z okazji 500-rocznicy odkrycia Ameryki. (PAP)

epr/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz