Notowania

birma
31.12.2011 08:56

Data wyborów w Birmie ustalona

Wybory uzupełniające do parlamentu zaplanowane zostały na 1 kwietnia przyszłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thomaswanhoff/CC/flickr)

Według rozmówcy agencji AFP, kandydaci do nadchodzących wyborów muszą się zarejestrować między 16 a 31 stycznia. Termin wyborów wyznaczony na 1 kwietnia potwierdziła komisja wyborcza.

W połowie grudnia Reuters podał, że władze Birmy wyraziły zgodę na udział Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD), czyli partii słynnej noblistki i opozycjonistki Aung San Suu Kyi, w uzupełniających wyborach parlamentarnych.

NLD, zdelegalizowana przez wojskowy reżim Birmy w maju 2010 roku w związku z zapowiedzią bojkotu wyborów parlamentarnych w listopadzie tego samego roku, została ponownie zarejestrowana w listopadzie jako partia polityczna i zapowiedziała swój start w zbliżających się wyborach uzupełniających. Pani Suu Kyi potwierdziła zamiar ubiegania się o mandat parlamentarny.

*Z Birmy napływają *mimo składu rządu informacje o reformach. Wymienia się wśród nich amnestię dla części więźniów politycznych, powrót Suu Kyi, laureatki pokojowego Nobla z 1991 roku, na scenę polityczną czy wprowadzenie prawa do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych.
Powołując się na obserwatorów sytuacji w Birmie Reuters poinformował 13 grudnia, że władze mają uwolnić w styczniu większość lub nawet wszystkich więźniów politycznych.

W wyborach uzupełniających ma zostać wybranych 48 członków obu izb parlamentu. Izba niższa liczy 440 miejsc, a izba wyższa - 224. W marcu władzę objął rząd, który choć popierany przez juntę, jest - jak pisze AFP - gabinetem quasi _ cywilnym _, składającym się jednak z byłych wojskowych.

AFP pisze, że od kilku miesięcy Zachód pochwala - choć ostrożnie - _ wejście Birmy na drogę pierwszych reform demokratycznych _. Tym niemniej wspólnota międzynarodowa domaga się uwolnienia więźniów politycznych; około 200 z nich zostało wypuszczonych na wolność w październiku, ale wciąż w więzieniach pozostaje od 500 do 1600 osób.

O sytuacji w Birmie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t196972.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/historyczna;wizyta;clinton;spotka;sie;z;noblistka,47,0,979503.html) Historyczna wizyta Clinton. To test dla władz Trzydniowa wizyta Clinton to pierwsza wizyta w Birmie amerykańskiego sekretarza stanu od 1955 roku.
[ ( http://static1.iwoman.pl/i/art/230/t82662.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/popkultura/film/besson;opowie;o;gandhim;w;spodnicy,245,0,897781.html) Besson opowie o "Gandhim w spódnicy" Premiera o filmu o Aung San Suu Kyi ma mieć miejsce podczas Festiwalu Filmowego w Toronto.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t153039.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/opozycja;w;birmie;chce;odpowiedziec;reformami;na;sankcje;usa,212,0,878804.html) Ten kraj ciągle opiera się Stanom Przedstawiciele największej opozycyjnej partii w Birmie uznali, że władze muszą dokonać reform, by wspólnota międzynarodowa chciała z nimi współpracować.
Tagi: birma, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz