Notowania

birma
13.04.2012 11:09

David Cameron podróżuje po Azji. Przyjechał z biznesmenami

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przybył z wizytą do Birmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Premier Wielkiej Brytanii gości w Birmie. Brytyjskie media przewidują, że zaoferuje Birmańczykom pomoc we wprowadzaniu demokratycznych reform.

Na zdjęciu premier Wielkiej Brytanii David Cameron i prezydent Birmy Thein Sein

To pierwszy europejski szef rządu od czasu zakończenia rządów wojskowych w tym azjatyckim kraju. Towarzyszy mu grupa przedsiębiorców.

Cameron spotkał się w stołecznym Naypyidaw z prezydentem i szefem rządu Birmy Theinem Seinem. O samym spotkaniu nie opublikowano żadnych informacji, poza zdjęciem, przedstawiającym obu polityków. Brytyjski premier ma się też spotkać w Rangunie z laureatką pokojowego Nobla Aung San Suu Kyi, której opozycyjna Liga na rzecz Demokracji powróciła do birmańskiego parlamentu.

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej będą 23 kwietnia obradować w sprawie sankcji, nałożonych na Birmę, kiedy rządziła tam junta wojskowa. Unia bierze też pod uwagę przywrócenie Birmie przywilejów handlowych przysługujących ubogim krajom. Możliwość zniesienia sankcji wobec Birmy zasygnalizowały też Stany Zjednoczone.

Agencja dpa pisze, że unijni dyplomaci oczekują, iż przynajmniej część automatycznie wygasających sankcji wobec Birmy nie zostanie odnowiona. Ma to być _ nagrodą _ dla władz birmańskich za postęp we wdrażaniu reform, pojednanie z mniejszościami etnicznymi, przywrócenie legalności Narodowej Ligi na rzecz Demokracji i zwolnienie setek więźniów politycznych.

W zeszłym roku władzę w Birmie od wojskowych przejął nominalnie cywilny rząd. Thein Sein rozpoczął dialog z demokratyczną opozycją i zapowiedział dalsze reformy. W wyborach uzupełniających do parlamentu, które odbyły się 1 kwietnia br., partia pani Aung San Suu Kyi, ponownie zarejestrowana w listopadzie 2011 roku, zdobyła 43 z 45 mandatów, które były do obsadzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycyjna partia noblistki w parlamencie? - _ Zdobyliśmy 43 z 44 miejsc, o które się ubiegaliśmy. Czekamy na wyniki z ostatniego okręgu - _- powiedział rzecznik NLD Kyi Toe.
Clinton jest dumna z wyniku tych wyborów Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton pogratulowała mieszkańcom Birmy pierwszego kroku ku demokracji w ich kraju.
Tagi: birma, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz