Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dawne instrumenty na wystawie w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

0
Podziel się:

Skrzypce, altówki, oboje, klarnety, tuby i puzony wykonane w większości
przez śląskich mistrzów w XVIII i XIX w. można oglądać na wystawie "Nowy blask, dawny dźwięk",
którą otwarto w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Skrzypce, altówki, oboje, klarnety, tuby i puzony wykonane w większości przez śląskich mistrzów w XVIII i XIX w. można oglądać na wystawie "Nowy blask, dawny dźwięk", którą otwarto w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jak poinformowała PAP w sobotę Małgorzata Porada-Labuda z biura prasowego wrocławskiej uczelni, dzięki łatwemu dostępowi do drewna świerkowego i jaworowego w miejscowości Wilkanów leżącej u stóp Masywu Śnieżnika już od połowy XVII w. wytwarzano instrumenty lutnicze. Na wystawie prezentowana jest m.in. wykonana przed ponad 200 laty w Wilkanowie altówka.

"Tych, którzy starych instrumentów nigdy nie oglądali, zaskoczą również flety poprzeczne. Nie są jak dziś metalowe, lecz bukszpanowe. Na wystawie prezentowana jest cała kolekcja instrumentów dętych z bukszpanowego drewna fletów, obojów i klarnetów. Najstarszy wśród nich jest klarnet nieznanego twórcy z 1795 r., a najmłodszy obój wykonany w 1929 r. we wrocławskiej pracowni Kleinerta" - mówiła Porada-Labuda.

W muzealnych gablotach znalazły się także m.in. kornet, puzon i róg ze znanej wrocławskiej pracowni Schongarthów. Najstarszy eksponowany instrument z tego warsztatu to trąbka sygnałowa wojsk pruskich z 1815 r. "Choć dawna muzyka nadal przemawia do nas jak przed wiekami, to na nowych instrumentach brzmi przecież inaczej. Ten dawny dźwięk można jednak poznać, ponieważ w sali do dyspozycji zwiedzających przygotowane zostały słuchawki i wygodne siedziska" - dodała Porada-Labuda.

Prezentowane na wystawie instrumenty pochodzą m.in. z kolekcji pianisty, dyrygenta i kompozytora prof. Leszka Wisłockiego oraz ze zbiorów wrocławskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Ekspozycję będzie można oglądać do końca września 2013 r.(PAP)

mic/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)