Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dawne jarocińskie rockowiska na wystawie Michała Wasążnika

0
Podziel się:

Festiwalowe życie na jarocińskich rockowiskach w latach 80. można oglądać do
końca lipca na wystawie fotografii Michała Wasążnika w Galerii Skarbczyk w Jarocinie
(Wielkopolska). W niedzielę, już po północy, zakończył się w tej miejscowości kolejny "Jarocin
Festiwal 2009".

Festiwalowe życie na jarocińskich rockowiskach w latach 80. można oglądać do końca lipca na wystawie fotografii Michała Wasążnika w Galerii Skarbczyk w Jarocinie (Wielkopolska). W niedzielę, już po północy, zakończył się w tej miejscowości kolejny "Jarocin Festiwal 2009".

Autor zdjęć umieszczonych na ekspozycji zatytułowanej "Generacja'80" działał w warszawskim Klubie Riviera - Remont. Był przyjacielem wielu muzyków i mógł bez przeszkód fotografować "alternatywny świat" podczas dawnych rockowisk. W Jarocinie był na festiwalach w latach 1983-1985.

"Oczywiście robiłem zdjęcia, a nawet całe reportaże, ale jako niezależny fotograf, a nie reporter akredytowany przez ówczesne media" - mówi mieszkający dziś w Norwegii artysta. Jak przyznaje, był w Jarocinie po to, by komentować nowe w Polsce zjawisko, z którego rangi i znaczenia na tyle wcześnie zdał sobie sprawę, by w tych dziwnych czasach to wszystko udokumentować.

Na zdjęciach Wasążnika można obejrzeć m.in. festiwalowe pole namiotowe z 1983 r., zespół T.Love (1984 r.), Grzegorza Ciechowskiego i jego Republikę (1985 r.), kapelę Dezerter (1983 r.) i inne formacje oraz muzyków i fanów zgromadzonych przed jarocińską sceną na dawnych festiwalach.

Wydarzeniem podczas trzydniowego festiwalu była też premiera albumu "Muzyka Młodej Generacji". Na 180 stronach umieszczono dwieście fotografii nieżyjącego fotoreportera Jacka Awakumowskiego i opinie ówczesnej prasy o początkach jarocińskich rockowisk.

Marcin Jacobson, jeden z pierwszych dyrektorów festiwalu i pomysłodawca albumu wyjaśnia, że poprzez zdjęcia z lat 1978-1982 chciał pokazać atmosferę festiwali i przytoczyć wszystkie fakty - kto grał, kiedy grał, "bo w końcu wielu ludzi zaczynało tam karierę lub pierwszy raz zmierzyło się ze swoimi ambicjami artystycznymi".

Ostatni z dawnych Festiwali Muzyków Rockowych (FMR) odbył się Jarocinie w 1994 r. Doszło wtedy do starć z policją i imprezę przywrócono dopiero w 2005 r. Do Jarocina przyjechało wtedy ponad 10 tys. gości. Podobna liczba fanów uczestniczyła w kolejnych edycjach festiwali. Jak twierdzą organizatorzy, w tym roku do Jarocina przyjechało około 9 tys. gości.

Historia jarocińskich rockowisk rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych, kiedy organizowano Wielkopolskie Rytmy Młodych. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków. Gwiazdą był wtedy zespół Anawa. Od 1980 r. festiwal przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a później - w FMR.

O rockowiskach ukazało się wiele publikacji książkowych, wspomnień uczestników, dziennikarzy i krytyków muzycznych. Dokumenty SB z inwigilacji organizatorów i uczestników FMR oraz zebrane przez IPN relacje muzyków ujęto w albumie "Jarocin w obiektywie bezpieki".(PAP)

zak/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)