Notowania

macierewicz
03.09.2013 15:58

Debata ekspercka o katastrofie Smoleńskiej?

- Wysłałem list z zaproszeniem. Czekam na reakcję obu stron - powiedział Prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

**Prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber wysłał list do zespołu kierowanego przez Macieja Laska i zespołu parlamentarnego, któremu przewodniczy Antoni Macierewicz (PiS), w którym wzywa obie strony do eksperckiej debaty ws. przyczyn katastrofy Tu-154M w Smoleńsku.

W kwietniu w wywiadach prasowych Kleiber przedstawił pomysł debaty. Mówił, że byłby gotowy zorganizować takie spotkanie. Teraz - jak poinformował prezes PAN - zdecydował się na kolejny krok i skierował list do zespołów Laska i Macierewicza.

- _ Wysłałem list z zaproszeniem. Czekam na reakcję obu stron. To jest kontynuacja tego, co już publicznie mówiłem, że doszliśmy do punktu, w którym warto zorganizować debatę, spotkanie naukowców i ekspertów, bez polityków, ale przy pełnej jawności, na przykład transmitowane przez internet _ - powiedział prof. Kleiber.

Szef PAN uważa, że stawianie warunków wstępnych przeszkadza w dojściu do jakiegokolwiek porozumienia. - _ Zaproszenie ma więc ogólny charakter. Czekam na sugestie obu stron _ - dodał.

W maju zespół Laska zadeklarował, że chce debaty z ekspertami zespołu Macierewicza, ale postawił warunek: zwrócił się do naukowców współpracujących z zespołem parlamentarnym, by przedstawili dowody - pisemne ekspertyzy wraz z materiałem źródłowym, będące podstawą do formułowania hipotez odmiennych niż ustalenia kierowanej przez Jerzego Millera komisji badającej katastrofę smoleńską.

Zespół Laska stwierdził również wówczas, że może dojść do merytorycznego spotkania ekspertów obu zespołów za zamkniętymi drzwiami, bez udziału polityków i mediów. Udział mediów jest jednak warunkiem, jaki stawia zespół Macierewicza. - _ Jeśli debata będzie otwarta, dostępna dla opinii publicznej, zorganizowana na zasadzie równoprawności, to nie ma przeciwwskazań, aby się odbyła. Wtedy nasi eksperci będą w niej bardzo chętnie uczestniczyli _ - powiedział Macierewicz.

Natomiast Lasek powiedział, że propozycję Kleibera przyjmuje z zadowoleniem. _ Zaproponowane przez prezesa PAN nienaruszalne kryterium przeprowadzenia dyskusji jedynie w gronie fachowców jest gwarantem merytorycznego poziomu konferencji i zgodne z prezentowaną przez większość środowiska naukowego związanego z lotnictwem oraz mój zespół opinią _ - ocenił Lasek.

Jak dodał, prof. Kleiber napisał do niego, że za nienaruszalne i niepodlegające negocjacjom uznaje dwa kryteria: przeprowadzenie dyskusji wyłącznie w gronie fachowców oraz jawność obrad, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych mediów.

Lasek zwrócił uwagę, że choć do udziału w konferencji zaproszone są wszystkie środowiska, także prezentujące teorie inne niż ustalenia komisji Millera, to - w opinii Laska - Polska Akademia Nauk gwarantuje, że na konferencji zostaną zaprezentowane _ jedynie referaty merytoryczne, oparte na materiale dowodowym _. _ Jestem przekonany, że inicjatywa PAN pozwoli zakończyć dyskusję na temat przyczyn katastrofy i przyczyni się do zażegnania podziałów wśród społeczeństwa _ - powiedział Lasek.

Członkowie zespołu przy KPRM pod kierownictwem Laska oceniają, że raport komisji Jerzego Millera w sprawie katastrofy smoleńskiej broni się sam; zespół Macierewicza krytykuje ustalenia tego raportu.

Według zespołu Laska do katastrofy smoleńskiej doszło z powodu szeregu błędów: niewłaściwych instrukcji, nadzoru, szkoleń i treningów, nadmiernego obciążenia zadaniami 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, niewłaściwej analizy lotów, słabej znajomości języka rosyjskiego przez pilotów, niewłaściwego przygotowania lotniska, błędów kontrolerów i podchodzącej do lądowania załogi.

Z kolei zespół Macierewicza podtrzymuje tezę, że o katastrofie samolotu najprawdopodobniej zdecydowała eksplozja w powietrzu o czym ma świadczyć analiza ułożenia ciał ofiar i rozrzutu części samolotu, oceny rodzaju zniszczeń oraz analiza zdjęć satelitarnych.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/m20472.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/macierewicz;chce;uwierzyc;prokuraturze,16,0,1361680.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chce by "trotyl nie zmienił się w pastę do zębów" Antoni Macierewicz zwróci się do prokuratury wojskowej z pytaniami dotyczącym próbek pobranych z wraku TU-154M.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m257636.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zespol;laska;do;macierewicza;pokazcie;dowody,246,0,1302262.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jest propozycja. Co na to Macierewicz? Kierowany przez Macieja Laska zespół smoleński przy KPRM apeluje do naukowców zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/m100667.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamach;w;smolensku;raport;komisji;mialby;jedna;strone,244,0,1242612.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zamach? Raport komisji Millera miałby 1 stronę -_ Gdyby doszło do zamachu, raport komisji badającej katastrofę smoleńską liczyłby najwyżej jedną stronę _- mówi członek tej komisji Maciej Lasek.
Tagi: macierewicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz