Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dębski i Artizow o Centrach Dialogu i Porozumienia

0
Podziel się:

Działalność wydawnicza upowszechniająca w społeczeństwach Polski i Rosji
wiedzę o wzajemnych stosunkach, prowadzenie badań naukowych, a także wymiana studentów to zadania,
którymi mają zająć się Centra Dialogu i Porozumienia w Polsce i Rosji.

Działalność wydawnicza upowszechniająca w społeczeństwach Polski i Rosji wiedzę o wzajemnych stosunkach, prowadzenie badań naukowych, a także wymiana studentów to zadania, którymi mają zająć się Centra Dialogu i Porozumienia w Polsce i Rosji.

Informacje na temat działalności Centrów przedstawili w piątek we Wrocławiu podczas I Polsko-Rosyjskiego Kongresu Mediów pełnomocnicy wyznaczeni do ich utworzenia: ze strony polskiej dr Sławomir Dębski z rosyjskiej dr Andriej Artizow.

Wśród zadań, które będzie realizować Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia dr Dębski wymienił m.in. prowadzenie i inicjowanie badań naukowych. "Będziemy dążyć do tego, aby te badania były prowadzone przez wspólne zespoły polsko-rosyjskie" - mówił Dębski.

Centrum ma również prowadzić działalność wydawniczą oraz inicjować konferencje i spotkania polskich i rosyjskich środowisk naukowych, kulturalnych i politycznych. "Zdaniem Centrum będzie upowszechnianie wiedzy o stosunkach polsko-rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów na terenie Polski i Rosji" - tłumaczył Dębski.

Jak wyjaśnił Centrum nie rości sobie praw do monopolu w zakresie wspierania dialogu polsko-rosyjskiego. "Chcielibyśmy, aby dużo instytucji pozarządowych i akademickich podejmowało własne projekty, które będziemy wspierać" - mówił.

Istotną częścią działalności Centrum ma być również wsparcie wymiany młodzieży w obu krajach. Przewidziany budżet na funkcjonowanie Centrum to 1 mln euro, również strona rosyjska na funkcjonowanie analogicznej instytucji przeznaczy taką kwotę. Zdaniem Dębskiego to więcej niż wydano w ostatnich 20 latach na wspieranie dialogu polsko-rosyjskiego.

Jak podkreślił pełnomocnik ministra kultury Federacji Rosyjskiej do utworzenia Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia dr Andriej Artizow, tamtejsze ministerstwo kultury opracowało akt normatywny o stworzeniu Centrum Dialogu i Porozumienia ze strony rosyjskiej.

Uwzględnia on stworzenie samodzielnej osoby prawnej z budżetem około 1 mln euro. "Forma ta jest podobna do tej jaką ma Fundacja Russkij Mir, i co istotne będzie działać bez zbytniej biurokracji" - mówił Artizow.

Podkreślił on również, że zadania powstającego Centrum są bardzo podobne do tych, które zakłada sobie polskie Centrum. "Będzie to organizacja konferencji rosyjsko-polskich, chcemy przyznawać granty na badania i wyróżnienia dla osób zasłużonych w budowę polsko-rosyjskiego dialogu" - mówił Artizow.

Jak dodał Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia będzie kierowane przez "zarząd, który na okres pięciu lat będzie powoływał rząd Rosji". "W jego skład będą wchodzić przedstawiciele biznesu, kultury i ważni działacze społeczni" - mówił.

Zdaniem Artizowa potrzebne jest również powołanie międzynarodowej rady obu Centrów, aby jak podkreślił, nie było dużych różnic pomiędzy oboma instytucjami.

"Posiedzenie tej międzynarodowej rady można by przeprowadzić w grudniu tego roku w Petersburgu, podczas spotkania Grupy ds. Trudnych. Na tym posiedzeniu omówiony zostałby plan działania na najbliższe dwa lata" - podkreślił Artizow. (PAP)

pdo/ umw/ joko/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)