Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Decyzja ws. absolutoriów w TVP odłożona do 29 lipca

0
Podziel się:

Minister Skarbu ogłosił przerwę w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy TVP.
Walne ma być wznowione 29 lipca. Wtedy też zapadnie decyzja w sprawie absolutoriów dla
poszczególnych członków władz spółki w 2009 r.

*Minister Skarbu ogłosił przerwę w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy TVP. Walne ma być wznowione 29 lipca. Wtedy też zapadnie decyzja w sprawie absolutoriów dla poszczególnych członków władz spółki w 2009 r. *

Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych WZA w spółce akcyjnej, jaką jest TVP S.A., powinno się odbyć do końca czerwca. Otwarte posiedzenie można jednak przerwać na 30 dni.

"W celu zebrania dodatkowych dokumentów ogłoszona została przerwa do 29 lipca" - powiedział w czwartek PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór.

Przewodniczący Rady nadzorczej TVP Bogusław Szwedo dodał, że w czwartek MSP m.in. przyjął sprawozdanie finansowe TVP i zatwierdził wniosek o pokrycie ubiegłorocznych strat spółki z kapitału zapasowego TVP (telewizja publiczna zakończyła 2009 r. stratą ponad 205 mln zł.). Nie zapadła natomiast decyzja w sprawie absolutoriów dla władz TVP w 2009 r.

Rada nadzorcza wnioskuje do ministra o absolutorium dla 8 z 12 osób, które były w 2009 r. członkami zarządu spółki. Rada przeciwna jest udzielaniu absolutorium: Piotrowi Farfałowi, Andrzejowi Urbańskiemu, Sławomirowi Siwkowi i Marcinowi Bochenkowi.

Rada nadzorcza popiera natomiast udzielenie absolutorium: Romualdowi Orłowi, Włodzimierzowi Ławniczakowi, Pawłowi Paluchowi, Przemysławowi Tejkowskiemu, Bogusławowi Szwedo, Małgorzacie Wiśnickiej-Hińczy, Tomaszowi Szatkowskiemu i Tomaszowi Rudomino.

W 2009 r. w zarządzie TVP zasiadało 12 osób. Jest to efekt licznych konfliktów we władzach spółki i przypadającego w ubiegłym roku końca kadencji Rady nadzorczej TVP.

W 2009 rok telewizja publiczna weszła z p.o. prezesem Farfałem na czele i oddelegowanym z Rady nadzorczej członkiem zarządu - Rudomino. Ponadto w skład zarządu wchodzili wówczas zawieszeni od grudnia 2008 r.: Urbański, Siwek i Bochenek.

Do przesilenia we władzach TVP doszło w połowie roku, gdy kończyła się kadencja ówczesnej Rady nadzorczej - część jej członków nie uznała rozwiązania Rady i dalej podejmowała uchwały, m.in. zawieszając Farfała, a w jego miejsce delegując Siwka. Decyzji tych nie uwzględnił jednak Krajowy Rejestr Sądowy. Jesienią, po wyborze nowej Rady nadzorczej, odwołano wszystkich: aktywnych i zawieszonych członków zarządu TVP, a w jego składzie znaleźli się wówczas delegowani z RN Bogusław Szwedo i Małgorzata Wiśnicka-Hińcza.

Wówczas jednak nowych władz TVP nie uznał Farfał i zakazał wpuszczania ich do budynku; spór skończył się, gdy KRS wykreślił Farfała z rejestru władz spółki. Następnie, po rezygnacji Szwedo do zarządu wszedł inny członek RN TVP Tomasz Szatkowski. W grudniu wybrano zaś obradujący do dziś zarząd w składzie: Romuald Orzeł, Przemysław Tejkowski, Paweł Paluch i Włodzimierz Ławniczak. (PAP)

js/ itm/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)