Notowania

wiadomości
06.02.2013 15:56

Decyzja ws. dyscyplinarki sędziego Milewskiego - po opinii biegłych

Rzecznik dyscyplinarny dla sędziów przy Krajowej Radzie Sądownictwa zlecił biegłym sporządzenie opinii fonoskopijnej w sprawie b. prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego. Po jej uzyskaniu zdecyduje, czy będzie postępowanie dyscyplinarne.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rzecznik dyscyplinarny dla sędziów przy Krajowej Radzie Sądownictwa zlecił biegłym sporządzenie opinii fonoskopijnej w sprawie b. prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego. Po jej uzyskaniu zdecyduje, czy będzie postępowanie dyscyplinarne.

"Sprawa została tydzień temu przesłana do biegłych w celu sporządzenia opinii fonoskopijnej. W tym zleceniu zakreśliłem biegłym 30-dniowy termin do sporządzenia opinii. Obecnie brakuje mi już tylko tej opinii, aby podjąć decyzję o wszczęciu bądź odmowie postępowania dyscyplinarnego" - powiedział PAP w środę rzecznik dyscyplinarny, sędzia Marek Hibner.

Minister sprawiedliwości pod koniec września 2012 r. odwołał Milewskiego z funkcji prezesa sądu w związku z nagraną i opisaną przez "Gazetę Polską Codziennie" rozmową sędziego z osobą podającą się za pracownika kancelarii premiera. W rozmowie tej Milewski miał informować o możliwych terminach posiedzenia dotyczącego zażalenia na areszt szefa Amber Gold Marcina P. i umawiać się na spotkanie z szefem rządu.

W związku z tym działający przy KRS rzecznik dyscyplinarny dla sędziów sądów powszechnych prowadzi postępowanie wyjaśniające. Prezydium KRS zwróciło się do niego o przeprowadzenie takiego postępowania, prosił o to także minister Jarosław Gowin.

W końcu stycznia Milewski został przesłuchany w Gdańsku przez rzecznika dyscyplinarnego. "Możliwości są trzy: albo w ramach obecnego postępowania wyjaśniającego podejmę jakąś decyzję w zakresie dowodów - być może będzie to opinia biegłego. Może też być decyzja o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego lub odmowie wszczęcia takiego postępowania" - mówił dziennikarzom przed tym przesłuchaniem sędzia Hibner.

We wtorek resort sprawiedliwości poinformował, że nowym kandydatem na prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku jest sędzia Przemysław Banasik. Zgromadzenie sędziów ma wyrazić zdanie o tej kandydaturze 26 lutego. Poprzednią kandydaturę - sędzi Maryli Domel-Jasińskiej - negatywnie zaopiniowało w grudniu zgromadzenie sędziów Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Gdańsku. Negatywną opinię o kandydatce wydała też Krajowa Rada Sądownictwa. (PAP)

mja/ itm/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz