Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Decyzje i komentarze Fed, EBC i NBP decydujące dla notowań złotego

0
Podziel się:

Notowania złotego w tym tygodniu będą w głównej mierze uzależnione od
decyzji i komentarzy trzech banków centralnych - Fed, EBC oraz NBP. Zdaniem ekonomistów decydujące
będą głównie komentarze płynące z Waszyngtonu oraz Frankfurtu; Warszawa pozostanie w cieniu.

bEslUNXF

Notowania złotego w tym tygodniu będą w głównej mierze uzależnione od decyzji i komentarzy trzech banków centralnych - Fed, EBC oraz NBP. Zdaniem ekonomistów decydujące będą głównie komentarze płynące z Waszyngtonu oraz Frankfurtu; Warszawa pozostanie w cieniu.

"Obecnie decydujące słowo w kierowaniu rynkami mają przede wszystkim wydarzenia globalne, nasze wewnętrzne sprawy pozostają mniej istotne. Z pewnością światowi inwestorzy będą w najbliższych dniach nasłuchiwać decyzji i komentarzy ze strony władz Fed czy EBC. W ślad za parą euro-dolar poruszać się będzie złoty" - powiedział PAP ekspert walutowy z banku Millennium Przemysław Winiarczyk.

"Każde wieści z tych dwóch instytucji będą miały dla rynku niebagatelne znaczenie" - dodał.

bEslUNXH

Zdaniem Winiarczyka w cieniu dwóch wielkich banków centralnych pozostaje posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "Środowa decyzja raczej nie zaskoczy rynku; być może ciekawsze będą komentarze po Radzie. Mimo wszystko nie spodziewam się, aby złoty mógł wyraźniej zareagować na nasze krajowe wydarzenia; wciąż pozostajemy pod wpływem przede wszystkim czynników globalnych" - powiedział.

Winiarczyk ocenia, że poniedziałkowa sesja na FX minęła spokojnie. "Mieliśmy ciekawe otwarcie na parze dolar-złoty, ale to jedynie pokłosie ruchu na parze euro-dolar. W końcówce zeszłego tygodnia dolar mocno zyskiwał względem euro, więc dzisiejszy ruch na USD/PLN nie był wielkim zaskoczeniem" - powiedział Winiarczyk.

"Odczyt wskaźnika PMI miał dla złotego neutralne znaczenie" - dodał.

HSBC podał w poniedziałek, że wskaźnik PMI dla Polski w październiku wzrósł do 53,4 pkt z 53,1 pkt we wrześniu.

bEslUNXN

Zdaniem dilera SPW reprezentującego BRE Bank Piotra Kołudy do środy na rynku obligacji nie powinno zajść wiele zmian.

"Wydaje się, że chwilowo inwestorom brak jest bodźców, aby decydować, w którą stronę rynek ma się przesunąć. Druga połowa tygodnia będzie obfitować w odczyty i wydarzenia, więc z pewnością będzie ciekawiej. Do tego czasu nie spodziewałbym się dużych zmian na rynku" - powiedział PAP Kołuda.

Wśród najistotniejszych dla krajowego rynku długu wydarzeń z drugiej części tygodnia Kołuda wskazał na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (decyzja odnośnie stóp procentowych w środę), posiedzenie EBC, przetarg obligacji 2- i 5-letnich oraz dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy.

"Początek tygodnia na naszym rynku długu był stonowany, spokojny. Otworzyliśmy się nieco wyżej niż poziomy na czwartkowym zamknięciu, ale przez cały dzień ruch na notowaniach był już kosmetyczny" - wskazał.

bEslUNXO

poniedz. poniedz. czwartek 16.00 9.40 16.10

EUR/PLN 4,1770 4,1771 4,1836 USD/PLN 3,0945 3,0947 3,0717 EUR/USD 1,3499 1,3499 1,3618

OK0116 3,01 3,02 2,97 PS0718 3,55 3,57 3,50 DS1023 4,23 4,25 4,16 (PAP)

nik/ jtt/ pad/

bEslUNYi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)