Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deklaracja Europy Plus: euro od 2019 r. i 700 tys. nowych miejsc pracy

0
Podziel się:

Waluta euro w Polsce od 2019 roku, 700 tys. nowych miejsc pracy w sektorze
gospodarki opartej na wiedzy i nowych technologiach, darmowy internet - to założenia deklaracji
programowej Europy Plus. Wprowadzimy Europę do Polski - przekonuje formacja.

Waluta euro w Polsce od 2019 roku, 700 tys. nowych miejsc pracy w sektorze gospodarki opartej na wiedzy i nowych technologiach, darmowy internet - to założenia deklaracji programowej Europy Plus. Wprowadzimy Europę do Polski - przekonuje formacja.

"W Europie Plus są ludzie, którzy wprowadzali Polskę do Unii Europejskiej. Teraz wprowadzą Europę do Polski" - głosi deklaracja programowa Europy Plus, do której dotarła PAP. Dokument mają w czwartek zaprezentować: europoseł Marek Siwiec oraz lider RP Janusz Palikot.

W swej deklaracji Europa Plus podkreśla, że waluta europejska w Polsce powinna być wprowadzona od 1 stycznia 2019 roku, powinno powstać 700 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze gospodarki opartej na wiedzy i nowych technologiach oraz powinien być darmowy internet.

Ponadto Europa Plus obiecuje rewolucję w finansowaniu służby zdrowia, nauki, badań i rozwoju oraz edukacji i kultury. "Jeżeli wydatki na obronność mogą być gwarantowane ustawą, to wydatki na leczenie, naukę i kulturę muszą być gwarantowane w podobny sposób" - napisano.

Autorzy deklaracji oceniają, że rdzeniem integracji kontynentu stała się strefa euro. "Polska musi koniecznie znaleźć się w tym gronie. Przyjęcie wspólnej waluty, możliwe z dniem 1 stycznia 2019 roku, przyniesie korzyści Polkom i Polakom, naszej gospodarce i przedsiębiorstwom" - zaznaczono.

Europa Plus deklaruje w dokumencie, że "stanie na czele polityki powstrzymania partii twardej prawicy w debacie publicznej na temat euro i w kampanii wyborczej w 2015 roku". "Podejmiemy się otwartego i uczciwego dialogu z wyborcami o euro, gdyż dysponujemy mocnymi i przekonującymi argumentami. Wiemy, jak zorganizować procedury przyjęcia euro, aby było to bezpieczne i z maksymalną korzyścią dla obywateli" - napisano.

Kolejną sprawą poruszaną w dokumencie jest bezrobocie. "Najbardziej palącym obowiązkiem świata polityki jest stworzenie warunków pozwalających na powstanie wystarczającej liczby miejsc pracy dla osób jej pozbawionych - zwłaszcza młodych, dopiero wchodzących na rynek pracy - oraz skuteczne wsparcie dla ludzi tracących zatrudnienie" - oceniają politycy Europy Plus.

Według nich, państwo musi podejmować aktywne działania w tej sferze. "Europa Plus jest zwolennikiem koncepcji flexicurity, łączącej elementy bezpieczeństwa dla pracownika, nawet jeśli traci zatrudnienie oraz elastyczności rynku pracy" - podkreślono.

Formacja uważa, że miejsca pracy powinny powstawać w pierwszej kolejności w sektorach uznawanych za kluczowe w gospodarce opartej na wiedzy: edukacji, nauce i pracy badawczo-rozwojowej, przemysłach wysokiej techniki, usługach biznesowych związanych z innowacyjnym biznesem oraz w e-usługach.

"Dla osiągnięcia proporcji właściwych nowoczesnej europejskiej gospodarce, w Polsce musi powstać 700 tysięcy nowych, dodatkowych miejsc pracy w tych sektorach. Wraz z nowymi miejscami pracy powstałymi dzięki odtworzeniu potencjału przemysłowego, stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce spadłaby do wskaźnika jednocyfrowego" - napisano.

W deklaracji działacze Europy Plus podkreślają ponadto, że nie widzą zagrożenia w powstaniu odrębnego budżetu strefy euro, licząc, że Polska w nieodległej przyszłości stanie się jej członkiem.

"Pozytywnie oceniamy projekt +unii bankowej+ w UE, jako krok do powstania unii fiskalnej. Kolejnym wyzwaniem będzie stworzenie wspólnej polityki zagranicznej UE, która byłaby prowadzona w interesie całej Unii oraz wszystkich jej członków. Wymagałaby szczególnych procedur uzgadniania jej treści, ale bez prawa weta któregokolwiek z państw członkowskich" - napisano w deklaracji.

Sylwia Dąbkowska (PAP)

sdd/ eaw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)