Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Delegaci Solidarności minutą ciszy uczcili wydarzenia w Łodzi

0
Podziel się:

Poruszeni tym, co wydarzyło się dwa dni temu w Łodzi, w biurze PiS, delegaci
25. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" uczcili minutą ciszy zabitego Marka Rosiaka.

Poruszeni tym, co wydarzyło się dwa dni temu w Łodzi, w biurze PiS, delegaci 25. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" uczcili minutą ciszy zabitego Marka Rosiaka.

"Poruszeni tym, co wydarzyło się dwa dni temu w Łodzi, Komisja Krajowa składa wyrazy współczucia rodzinie zamordowanego Marka Rosiaka i rannemu Pawłowi Kowalskiemu" - mówił, otwierając obrady Janusz Śniadek, szef NSZZ "Solidarność".

Dodał, że to "pierwsze zabójstwo o charakterze politycznym w 20-letniej historii wolnej Polski". "Niewątpliwie przyczyniła się do tego agresja polityków, kampania oszczerstw, wyszydzanie przeciwników politycznych, czyli po prostu inaczej myślących ludzi(...). Wielu ludzi Solidarności oddało swoje życie, by w Polsce nie rządziła nienawiść i przemoc. Apelujemy do wszystkich. Nie dajmy się zwyciężyć złu. Zło dobrem zwyciężajmy" - mówił Śniadek. Po tym oświadczeniu delegaci minutą ciszy uczcili pamięć zabitego.

We wtorek przed południem Ryszard C. zastrzelił w łódzkiej siedzibie PiS Marka Rosiaka, asystenta europosła PiS Janusz Wojciechowskiego i ciężko ranił nożem 39-letniego asystenta posła Jarosława Jagiełły - Pawła Kowalskiego. Ranny trafił do jednego z łódzkich szpitali, przeszedł operację, jego stan określany jest jako stabilny. 62-letniemu mężczyźnie postawiono zarzuty zabójstwa i usiłowania zabójstwa.

Obecny na otwarciu Zjazdu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz mówił do zebranych w Hali Stulecia, że Polska dała światu w XX w. cud nad Wisłą, wciąż niedoceniane weto dla ekspansji komunizmu, papieża Jana Pawła II i pokojową rewolucję Solidarności, która w 10 lat doprowadziła do upadku komunizmu w tej części świata.

"Wrocław był, obok Gdańska, najsilniejszą twierdzą Solidarności. Niech żyje Solidarność" - mówił Dutkiewicz.

Zjazd rozpoczął się z godzinnym opóźnieniem, ale delegaci zdołali już wybrać prezydium zjazdu. Po południu w czwartek delegaci zamierzają wybrać nowego szefa Solidarności. Wyniki głosowania mają być znane do 18.

O stanowisko przewodniczącego ubiega się: szef NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek i Piotr Duda, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.(PAP)

umw/ pdo/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)