Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Demokracja w Polsce. Wałęsa: "praktyczna demokracja" poniżej połowy

0
Podziel się:

Demokracja składa się z trzech elementów - każdemu przypisał 30 proc. wagi - które stanowią o jej jakości.

Demokracja w Polsce. Wałęsa: "praktyczna demokracja" poniżej połowy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEDCnUZN

Prezydent Lech Wałęsa podczas obrad Szczytu Noblistów apelował o aktywność społeczną, bo bez niej - jak przekonywał - nie da się skutecznie walczyć z nierównościami.

_ - Nasze pokolenie w Polsce ma to szczęście, że usunęliśmy niezdrowe, nierozwojowe podziały przechodząc do zwycięskiego kapitalizmu i demokracji. Ale kiedy już jesteśmy na tej drodze, zauważamy jak niedoskonałe są te propozycje _ - stwierdził Wałęsa podczas panelu dyskusyjnego poświęconego nierównościom społecznym.

Jak mówił, demokracja składa się z trzech elementów - każdemu przypisał 30 proc. wagi - które stanowią o jej jakości.

bEDCnUZP

Za pierwszy uznał równy dostęp do praw i wolności, w tym kontekście wymienił m.in. bierne prawo wyborcze. _ Pierwsze 30 proc. mamy, bo nawet ja byłem prezydentem i każdy z was może, jak nas wybiorą _ - stwierdził Wałęsa.

Za kolejną część składową demokracji b. prezydent uznał korzystanie obywateli ze swoich uprawnień, w tym z praw wyborczych. Przypomniał, że w Polsce frekwencja w wyborach - niezależnie od szczebla - nie przekracza 50 proc. _ W najlepszym przypadku z drugiego 30 proc. mamy niecałe 15 proc. _ - ocenił Wałęsa.

Jako trzeci składnik demokracji Wałęsa wymienił zamożność społeczeństwa, czyli - jak mówił - _ grubość książeczki czekowej w skali masowej _. _ Najgorzej jest z tą książeczką czekową _ - stwierdził.

_ Praktyczna demokracja w Polsce to jest poniżej 50 proc. _ - podsumował Wałęsa.

bEDCnUZV

B. prezydent przekonywał, że sprawiedliwości społecznej nie uda się osiągnąć bez _ zorganizowania programowego i strukturalnego _.

_ Dlatego proszę wszystkich o aktywność, o udział, o pilnowanie, aby było sprawiedliwie dzielone, aby praca była doceniana. Udział jest za słaby, dlatego nie udaje się zrealizować ani sprawiedliwości, ani równości _ - zaznaczył Wałęsa.

Powtórzył formułowany już w pierwszym dniu szczytu postulat utworzenia _ dziesięciu laickich przykazań _.

_ - Jeżeli chcecie budować nowy świat, powinniście oprzeć go na wartościach. Uzgodnić 10 przykazań laickich - na to jest czas w tym pokoleniu. Uzgodnijmy (wspólne) wartości, laicki dekalog. W ten sposób wyciągniemy wnioski z przeszłości i zbudujemy coś lepszego. Budujmy na wartościach. Ten świat naprawdę może być lepszy _ - powiedział Wałęsa.

bEDCnUZW

Czytaj więcej w Money.pl

bEDCnVaq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)