Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Der Spiegel": problematyczna decyzja polskiego sądu ws. Brodsky'ego

0
Podziel się

Decyzja polskiego sądu w sprawie wydania do Niemiec domniemanego agenta
Mossadu Uri Brodsky'ego jest problematyczna dla władz Niemiec, bo nie może on być sądzony za
szpiegostwo - informuje w czwartek tygodnik "Der Spiegel" w internetowym wydaniu.

bEgszLmd

Decyzja polskiego sądu w sprawie wydania do Niemiec domniemanego agenta Mossadu Uri Brodsky'ego jest problematyczna dla władz Niemiec, bo nie może on być sądzony za szpiegostwo - informuje w czwartek tygodnik "Der Spiegel" w internetowym wydaniu.

"Prawniczy sukces może okazać się polityczną klapą. Oskarżenie o szpiegostwo jest wykluczone. Podejrzany może wyjść z tego z karą grzywny" - napisał "Spiegel", który w czerwcu jako pierwszy poinformował o zatrzymaniu w Warszawie domniemanego izraelskiego agenta; Brodsky miał być zamieszany w zabójstwo lidera Hamasu Mahmuda al-Mabhuha w Dubaju w styczniu tego roku.

Według portalu "Spiegel Online" prokuratura federalna w Karlsruhe prawdopodobnie będzie zmuszona przekazać dochodzenie prokuratorom w Kolonii, gdzie Brodsky może być oskarżony jedynie o poświadczenie nieprawdy i fałszerstwo.

bEgszLmf

Prokuratura federalna oraz resort sprawiedliwości wstrzymują się z oficjalnym stanowiskiem do czasu przedłożenia im decyzji polskiego sądu na piśmie.

Brodsky został zatrzymany 4 czerwca na warszawskim lotnisku na podstawie wydanego w Niemczech Europejskiego Nakazu Aresztowania. Ciążą tam na nim zarzuty działalności wywiadowczej przeciw Niemcom, poświadczenia nieprawdy i pomocy w sfałszowaniu dokumentów dla osoby, która miała brać udział w zabójstwie lidera Hamasu.

7 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że może on być przekazany do Niemiec, ale mógłby tam być ścigany nie za szpiegostwo. Zdaniem SO w wątku szpiegostwa nie została też spełniona tzw. zasada wzajemności, która jest warunkiem wydania kogoś obcemu państwu. W Polsce nie jest bowiem karany udział w wywiadzie przeciw Niemcom, a w Niemczech - przeciw Polsce. Zarazem SO uznał, że nie ma przeszkód do wydania Brodsky'ego za ścigane w obu państwach "przestępstwo pospolite": poświadczenie nieprawdy i fałszerstwo.

W czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał lipcowe postanowienie sądu I instancji.

bEgszLml

Niemieccy śledczy podejrzewają, że Brodsky, który w Niemczech miał posługiwać się paszportem na nazwisko Alexander Verin, mógł zajmować się pozyskiwaniem fałszywych tożsamości dla agentów Mossadu w Europie. Jak informuje "Spiegel", przemawiają za tym dane na temat jego podróży po kontynencie - z Niemiec do Szwajcarii i krajów bałtyckich.

W Niemczech pomógł on w uzyskaniu paszportu na nazwisko Michael Bodenheimer. Mężczyzna, któremu wydano dokument, twierdził, że jego rodzice uciekli z III Rzeszy przed prześladowaniami Żydów. Osoba posługująca się tym paszportem miała uczestniczyć w zamachu na lidera Hamasu.

19 stycznia Mahmud al-Mabhuh, jeden z założycieli Brygad Ezedina al-Kasama, wojskowego skrzydła Hamasu, został zamordowany w hotelu w Dubaju. O zabójstwo policja emiratu oskarża izraelskie służby wywiadowcze. Zabójcy posługiwali się paszportami państw Zachodu. W związku z zamachem Interpol poszukuje 27 osób.

Anna Widzyk (PAP)

bEgszLmm

awi/ mc/ jra/

bEgszLmG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)