Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dialog między USA a Iranem jest możliwy

0
Podziel się:

Jednak takie rozmowy od obu stron wymagałyby ustępstw.

Dialog między USA a Iranem jest możliwy
(EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)

Postawienie przez USA na opcję dyplomatyczną zamiast siłową w kwestii Syrii stwarza możliwość nawiązania głębszego dialogu z Iranem, syryjskim sojusznikiem, o jego programie atomowym - ocenia _ Financial Times _ we wtorkowym komentarzu redakcyjnym.

Wydawany w Londynie dziennik przypomina, że prezydent USA Barack Obama korespondował bezpośrednio z nowym prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim w sprawie Syrii; wspomina też o spekulacjach na temat możliwego _ przypadkowego _ spotkania obu przywódców w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu. Byłoby to pierwsze spotkanie prezydenta USA i przywódcy Iranu od 1977 roku, gdy Jimmy Carter spotkał się z szachem Mohammadem Rezą Pahlawim.

- _ Niezależnie od tego, czy obaj przywódcy się spotkają, nastroje (w stosunkach amerykańsko-irańskich -) zmieniają się i możliwość uruchomienia nowej inicjatywy na rzecz złagodzenia napięć wokół atomowych ambicji Iranu wygląda obiecująco _ - ocenia _ FT _.

Takie rozmowy od obu stron wymagałyby ustępstw; od Teheranu m.in. bezwarunkowej zgody na wpuszczenie inspektorów nuklearnych do instalacji atomowych, od Zachodu - uznania prawa Iranu do ograniczonego wzbogacania materiałów rozszczepialnych - wymienia gazeta.

Zarówno dla Obamy, jak i Rowhaniego oznaczałoby to podjęcie ryzyka - ocenia _ FT _. Nawet jeśli dojdzie do bezpośrednich rozmów i wykonane zostaną znaczące gesty, Obama o złagodzenie sankcji wobec Iranu musiałby zwrócić się do Kongresu, który pozostaje _ głęboko sceptyczny wobec dobrych intencji Iranu _. Z drugiej strony wciąż nie jest jasne, czy Rowhani ma poparcie ajatollaha Alego Chameneia do proponowania ustępstw, a jeśli nie doprowadzi do złagodzenia sankcji paraliżujących irańską gospodarkę, może wzmocnić się skrzydło konserwatystów.

_ - Nawiązanie bezpośrednich rozmów USA-Iran warte jest ryzyka i nie musi zaczynać się od najwyższego szczebla. Niebawem będzie już za późno na powstrzymanie Teheranu przed wyprodukowaniem bomby (atomowej), jeśli tego zechce. A to jest perspektywa jeszcze straszniejsza niż syryjski arsenał broni chemicznej _ - konkluduje _ Financial Times _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/m134231.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/iran;popiera;propozycje;rosji;ws;syrii,169,0,1378985.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Iran popiera propozycję Rosji ws. Syrii Władze Iranu popierają najnowszą propozycję Rosji w sprawie ustanowienia międzynarodowego nadzoru nad bronią chemiczną w Syrii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/m84279.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/syria;jak;beczka;prochu;ajatollah;chamenei;ostrzega,162,0,1371042.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Syria jak beczka prochu. Chamenei ostrzega - _ Interwencja Stanów Zjednoczonych w Syrii byłaby katastrofą dla tego regionu _ - oświadczył najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/m203469.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;i;hezbollah;na;drodze;do;pokoju;w;syrii,16,0,1316624.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Iran i Hezbollah na drodze do pokoju w Syrii Działacze Syryjskiej Koalicji Narodowej na rzecz Opozycji i Sił Rewolucyjnych nie wezmą udziału w żadnej międzynarodowej konferencji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)