Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Digitalizacja archiwum Ośrodka Audiowizualnego wrocławskiej kurii

0
Podziel się:

Zbiory archiwum Ośrodka Audiowizualnego wrocławskiej kurii metropolitalnej,
liczące kilkadziesiąt tysięcy filmów, fotografii i nagrań, zostaną zdigitalizowane i udostępnione w
internecie. Przedsięwzięcia zrealizuje wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość.

Zbiory archiwum Ośrodka Audiowizualnego wrocławskiej kurii metropolitalnej, liczące kilkadziesiąt tysięcy filmów, fotografii i nagrań, zostaną zdigitalizowane i udostępnione w internecie. Przedsięwzięcia zrealizuje wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość.

List intencyjny w sprawie digitalizacji, archiwizacji i udostępnienia zbiorów Ośrodka Audiowizualnego wrocławskiej kurii metropolitalnej podpisali w piątek prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i referent finansowy archidiecezji wrocławskiej ks. Stanisław Krzemień.

Archiwum Ośrodka Audiowizualnego wrocławskiej kurii metropolitalnej formalną działalność rozpoczęło 30 lat temu, jednak już kilka lat wcześniej, za sprawą jego dotychczasowego dyrektora ks. Jerzego Rasiaka, były realizowane nagrania filmowe i dźwiękowe.

"Na początku lat 60. jeździliśmy na różne uroczystości religijno-patriotyczne i z tego czasu pochodzą pierwsze filmy. W tym jest wiele materiałów dokumentujących działalność kardynała Kominka" - wyjaśnił w piątek ks. Jerzy Rasiak.

Przez 30 lat działalności archiwum Ośrodka Audiowizualnego zgromadziło kilkadziesiąt filmów oraz kilkadziesiąt tysięcy fotografii i nagrań. Materiały powstawały przy użyciu profesjonalnego sprzętu. "Kardynał Gulbinowicz przywoził z Rzymu naprawdę dobry sprzęt" - wspominał ks. Rasiak.

Projekt archiwizacji, digitalizacji, a w przyszłości udostępnienia zbiorów archiwum zrealizuje miejska instytucja kultury - Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Projekt będzie realizowany przez kilka lat, a jego koszt wyniesie kilkaset tysięcy złotych.

"Zbiory tego archiwum to cenny zapis nie tylko historii lokalnego Kościoła, ale i zapis historii naszego miasta i regionu. Są tam też materiały, które w sposób ewidentny dotyczą historii Polski" - podkreślił dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Marek Mutor.

W zbiorach znajduje się m.in. zapis wystąpienia prymasa Stefan Wyszyńskiego z Wambierzyc (Dolnośląskie), które zostało zarejestrowane w połowie sierpnia 1980 r. "To pierwsza reakcja prymasa na wieści o strajkach na wybrzeżu" - mówił Mutor.

W pierwszym roku realizacji projektu zostaną zabezpieczone nośniki, na których znajdują się materiały zgromadzone w archiwum. Zostaną również poczynione przygotowania do digitalizacji zbiorów. Ostatecznie zasoby archiwum będą sukcesywnie umieszczane w internecie. Na realizację całego projektu potrzeba co najmniej pięciu lat. (PAP)

pdo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)