Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mon
01.02.2009 13:01

Dlaczego wydatki MON miałyby nie być weryfikowane?

Zdaniem szefa klubu PO nie może być tak, że jeden resort jest wyłączony z oszczędności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Szef klubu POZbigniew Chlebowski. ocenił w niedzielę w programie radia ZET _ Siódmy dzień tygodnia _, że trzeba bardzo poważnie zweryfikować wydatki w Ministerstwie Obrony Narodowej. *

Zdaniem Chlebowskiego _ nie może być tak, że oszczędzamy w służbie zdrowia, oświacie, we wszystkich resortach, a jeden (resort) jest z tego wyłączony _.

PremierDonald Tuskdał ministrowi obrony narodowejBogdanowi Klichowiczas do poniedziałku na uzupełnienie propozycji oszczędności w tym resorcie. Po sobotnim spotkaniu z szefem MON Tusk podkreślił, że nie był usatysfakcjonowany przedstawioną przez Klicha propozycją.

*ZOBACZ TAKŻE: *

_ - Na razie nie ma zagrożenia zewnętrznego a kryzys gospodarczy jest. Jeżeli mamy wybierać to trzeba walczyć z kryzysem a nie z zagrożeniami, których nie ma. Pewnie trzeba więc będzie zmniejszyć budżet MON, który dziś stanowi 1,95 proc. PKB _ - stwierdził szef klubu PSLStanisław Żelichowski.

Jego zdaniem, wojsko musi zrozumieć, że _ skoro zagrożeń zewnętrznych nie ma, musimy z pewnymi sprawami trochę zaczekać _.

Minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński podkreślił z kolei, że _ wydatki na wojsko są związane z polskimi zobowiązaniami wobec NATO _. Jak zaznaczył propozycje padające z ust premiera czy ministra Radosława Sikorskiegodotyczące likwidacji polskich kontyngentów w Czadzie i Libanie _ na razie mają charakter medialny _.

_ Zgodzę się z opinią, że jeżeli trzeba oszczędzać to we wszystkich resortach, ale trzeba podejmować decyzje roztropne. Ustawa przyznająca MON 1,95 proc. PKB była przyjęta w 2001 r. i wynikający z niej procent wydatków na obronę narodową jest także wynikiem naszej polityki względem Sojuszu Północnoatlantyckiego _ - powiedział Kamiński.

Jak dodał, zmartwiła go wypowiedź Żelichowskiego, który ocenił że nie ma dziś zagrożeń zewnętrznych. _ Wystarczy obejrzeć telewizję, żeby wiedzieć, że świat nie jest dzisiaj bezpieczny _ - zauważył minister.

Kazimierz Michał Ujazdowski (Polska XXI) uważa, że _ Polska powinna wydawać co najmniej 1,95 proc. PKB na wojsko, bo ochrona bezpieczeństwa we współczesnym świecie realizowana jest nie tylko wtedy, gdy jest bezpośrednie zagrożenie militarne _.

Szef klubu LewucyWojciech Olejniczakocenił, że _ obcięcie wydatków MON, to także mniej pieniędzy dla firm, także rodzimych, zatrudniających polskich pracowników, którzy stracą pracę _.

Chlebowski podkreślił: _ Musimy sobie zdać sprawę w jakiej jesteśmy rzeczywistości. Mamy do czynienie z mniejszymi wpływami do budżetu, na razie oszacowanymi na 17 mld zł a sytuacja jest dynamiczna _. Jak dodał, _ przemysł zbrojeniowy jest ważny, ale nie możemy być hipokrytami i nie zauważać jakie kłopoty mają inne branże, np. motoryzacyjna _.

Tagi: mon, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz