Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dmitrij Miedwiediew nie wyklucza, że pewnego dnia wróci na Kreml

0
Podziel się:

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ocenił wywiadzie dla francuskich mediów, że poparcie Paryża dla syryjskiej koalicji jest niedopuszczalne z punktu widzenia międzynarodowego prawa.

Dmitrij Miedwiediew nie wyklucza, że pewnego dnia wróci na Kreml
(kremlin.ru)
bETbLCuZ

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ocenił wywiadzie dla francuskich mediów, że poparcie Paryża dla syryjskiej koalicji _ jest niedopuszczalne _ z punktu widzenia międzynarodowego prawa. W rozmowie nie wykluczył też, że wróci kiedyś na Kreml jako prezydent.

Miedwiediew rozpoczyna w poniedziałek dwudniową wizytę we Francji. Odpowiadając na pytanie agencji AFP i dziennika _ Le Figaro _ o poparcie udzielone przez Francję syryjskiej opozycji, oświadczył: _ Żaden rząd nie może przedsięwziąć kroków na rzecz siłowej zmiany reżimu politycznego innego kraju. Z punktu widzenia prawa międzynarodowego nie do przyjęcia jest popieranie innej siły politycznej będącej głównym adwersarzem prawowitych władz kraju _.

Prezydent Francois Hollande, z którym Miedwiediew spotka się w Paryżu, 17 listopada przyjął w Pałacu Elizejskim delegację zjednoczonej koalicji syryjskiej; Francja uznała ten organ za prawowitego reprezentanta Syryjczyków. Rosyjski premier zaznaczył, że jego kraj zajmuje _ neutralne stanowisko _ w odniesieniu do konfliktu w Syrii i potępia za rozlew krwi oraz przemoc zarówno reżim w Damaszku, jak i opozycję. _ Nie chcemy dezintegracji Syrii i powstania na Bliskim Wschodzie nowego ogniska napięć, podsycanego przez religijnych ekstremistów. Rozpad Syrii nie leży ani w interesie Rosji, ani Francji _ - podkreślił.

bETbLCvb

Odrzucił też zarzuty w sprawie dostarczania przez Rosję broni syryjskiemu rządowi. Jak wskazał, współpraca wojskowa z Damaszkiem miała _ zawsze charakter legalny i otwarty _, a dostawy nigdy nie naruszały międzynarodowych konwencji.

Miedwiediew wyraził też zaniepokojenie kryzysem w Unii Europejskiej stanowiącym jego zdaniem _ bardzo poważne zagrożenie _ dla Rosji, której połowa wymiany handlowej przypada właśnie na UE. _ Sytuacja u nas zależy w znacznej mierze od tego, co dzieje się w gospodarce Unii Europejskiej _ - wskazał, cytowany przez AFP. Ocenił, że można odnieść wrażenie, _ iż partnerom europejskim brakuje energii i woli do podejmowania decyzji _.

W rozmowie rosyjski premier nie wykluczył też powrotu na Kreml w charakterze prezydenta Federacji Rosyjskiej. _ Jeśli będę miał siłę, jeśli ludzie obdarzą mnie zaufaniem, nie wykluczam takiego obrotu sprawy _ - oświadczył. _ Nie należy nigdy mówić nigdy _ - dodał. 47-letni obecnie Miedwiediew został prezydentem w 2008 roku, po dwóch kadencjach Władimira Putina, który nie mógł ubiegać się o trzeci mandat. W marcu 2012 roku Putin został wybrany na prezydenta na sześcioletnią kadencję.

Na pytanie o współpracę z Putinem, Miedwiediew zapewnił, że _ jeśli jest ktoś, z kim pracuje się komfortowo, to z pewnością jest to Władimir Putin _. Agencja ITAR-TASS, omawiając wywiad dla francuskich mediów, cytuje też słowa Miedwiediewa, że _ z nikim innym nie pracowałby jako premier _.

bETbLCvh

W rozmowie poruszony został także wątek grobu Józefa Stalina pod murem Kremla. Jak pisze ITAR-TASS, francuskie media zwracały uwagę na pewien _ dysonans _ związany z tym, że ciało uznanego za zbrodniarza Stalina _ znajduje się w najbardziej prestiżowym miejscu stolicy _. _ Uznać człowieka za zbrodniarze może tylko sąd _ - powiedział premier, cytowany przez rosyjską agencję.

Jego zdaniem kwestia jest _ etycznie bardzo złożona _, a groby są chronione prawem i _ jeśli zapadnie decyzja o przeniesieniu grobu Stalina, trzeba będzie zastanowić się także nad innymi grobami pod Kremlem, począwszy od Lenina _. Przypomniał, że radziecka elita wywodziła się z partii komunistycznej i _ znaczna część społeczeństwa nadal wierzy w zwycięstwo idei socjalistycznej _. _ Każda władza musi brać to pod uwagę. To nasi ludzie, współobywatele _ - cytuje _ Le Figaro _ wypowiedź Miedwiediewa.

Pytany o wyrok dla performerek z zespołu Pussy Riot, skazanych na dwa lata pozbawienia wolności za _ chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną _, Miedwiediew odparł, że - jako _ prawnik z wykształcenia _ - nie pochwalał czynu kobiet, _ zwłaszcza z punktu widzenia moralności _. _ Ale biorąc pod uwagę, że spędziły dużo czasu w areszcie, posmakowały już, czym jest więzienie i wydaje się, że długoletni wyrok nie jest niezbędny _. Zastrzegł, że to jego _ prywatny pogląd _, a w Rosji, tak jak we Francji, _ obowiązuje podział władzy _.

Nawiązując do byłego prezesa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego, skazanego na 13 lat łagru, Miedwiediew oznajmił, że skazanemu przysługuje prawo łaski, z którego ten nie skorzystał. _ Piłka jest zatem po jego stronie _ - dodał.

bETbLCvi

Miedwiediew odrzucił także sugestię, że w Rosji zaobserwowano _ przykręcanie śruby _ od powrotu Putina na Kreml. Ocenił, że krytykowane przez opozycję zmiany prawa w odniesieniu do organizowania demonstracji czy organizacji pozarządowych otrzymujących granty z zagranicy mają charakter _ techniczny . - Nie sądzę, by reakcja władz była brutalna, gdy naruszany jest porządek prawny. Za granicą każdy manifestant, który podniósłby rękę na policjanta, byłby uważany za przestępcę i uwięziony _ - odparł na pytanie francuskich mediów o aresztowania członków opozycyjnych ruchów w Rosji i tłumienie opozycyjnych demonstracji.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin niemal wykreślił to słowo ze słownika W ciągu czterech miesięcy od powrotu na Kreml prezydent Władimir Putin praktycznie odszedł od otwarcia zainicjowanego przez jego poprzednika.
Ważne spotkanie bez Putina. Ma inne plany Strona rosyjska poinformowała, że zamiast Putina do Camp Cavid pojedzie premier Dmitrij Miedwiediew.
Najbogatszy Rosjanin wyjdzie z więzienia? Biznesmen odpiera wszystkie zarzuty i uważa je za sfabrykowane i politycznie umotywowane.
Wybory uczciwe. Na nagraniach nic nie widać Prezydent Rosji odrzucił zarzuty, że podczas wczorajszych wyborów parlamentarnych doszło do poważnych naruszeń prawa wyborczego, które miały zaważyć na wyniku.
bETbLCvC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)