Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do 3 listopada termin zgłaszania miast na drugie biuro PE w Polsce

0
Podziel się:

Do trzeciego listopada polscy europosłowie lub władze miast mogą zgłaszać
kandydatury na lokalizację drugiego Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce -
poinformowały PAP w piątek służby prasowe w PE.

Do trzeciego listopada polscy europosłowie lub władze miast mogą zgłaszać kandydatury na lokalizację drugiego Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce - poinformowały PAP w piątek służby prasowe w PE.

Wniosek z oficjalnym zgłoszeniem musi złożyć przynajmniej jeden eurodeputowany lub władze chętnego do przyjęcia biura PE miasta. Kandydatury będą rozpatrywane przez niezależne jury powołane przez przewodniczącego PE Jerzego Buzka. Następnie "po przedłożeniu oceny merytorycznej kandydatur przez jury, przewodniczący Buzek zwróci się do europosłów o pomoc w dokonaniu ostatecznego wyboru" - wynika z przesłanej PAP procedury. Przyjęli ją na wspólnym spotkaniu tzw. Koła Polskiego w Strasburgu przewodniczący polskich delegacji: Jacek Saryusz-Wolski (w imieniu PO i PSL), Ryszard Legutko (PiS) i Bogusław Liberadzki (SLD).

Tę procedurę - jak poinformowano PAP - zaakceptował także Jerzy Buzek.

Decyzję, że w Polsce powstanie drugie po Warszawie Biuro Informacyjne PE już podjęło prezydium Parlamentu Europejskiego, czyli przewodniczący i jego zastępcy. Musi ją jeszcze zaaprobować Konferencja Przewodniczących grup politycznych. Natomiast już do Polski, a dokładnie polskich europosłów wraz z przewodniczącym PE, będzie należeć decyzja, gdzie znajdzie się Biuro PE.

Dotychczas posłowie z przynajmniej 11 miast (Toruń, Lublin, Rzeszów, Łódź, Poznań, Białystok, Gdańsk, Szczecin, Kraków, Katowice i Wrocław) deklarowali, że to właśnie w ich mieście powinno znalazło się drugie Biuro PE. "Koalicje tworzą się lokalnie i ponadpartyjnie. Ile miast, tyle propozycji, i każdy zachwala oczywiście swoje miasto" - powiedziała PAP w środę Katarzyna Klaus z serwisu prasowego Europejskiej Partii Ludowej (PO-PSL).

Jeśli polscy posłowie szybko dokonają wyboru, nowe Biuro PE mogłoby rozpocząć prace jeszcze w przyszłym roku albo w 2011. Chodzi tak naprawdę o regionalny oddział warszawskiego Biura Informacyjnego PE, który będzie zatrudniać do czterech osób, podczas gdy biuro w Warszawie, którego szefem jest Jacek Safuta, zatrudnia siedem. Biura PE w krajach członkowskich zajmują się promocją, służą pomocą dziennikarzom, organizują panele dyskusyjne i konferencje z udziałem eurodeputowanych, publikują materiały informacyjne o PE i Unii Europejskiej.

Inga Czerny (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

icz/ kot/ ro/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)