Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do końca roku Brytyjczycy wyjdą z okręgu Sangin w Afganistanie

0
Podziel się:

Wojska brytyjskie wycofają się z okręgu Sangin w prowincji Helmand, na
południu Afganistanu, przed końcem bieżącego roku, a ich miejsce zajmą Amerykanie - ogłosił w środę
w Izbie Gmin brytyjski minister obrony Liam Fox.

Wojska brytyjskie wycofają się z okręgu Sangin w prowincji Helmand, na południu Afganistanu, przed końcem bieżącego roku, a ich miejsce zajmą Amerykanie - ogłosił w środę w Izbie Gmin brytyjski minister obrony Liam Fox.

W ciągu czterech lat obecności brytyjskich żołnierzy w prowincji Helmand, w Sanginie zginęło 99 z nich, co stanowi około jednej trzeciej ogółu brytyjskich strat w ludziach od początku interwencji w 2001 roku. Mieszany etnicznie okręg jest ośrodkiem uprawy i przemytu opium.

Według ministra Foksa "brytyjskie siły w prowincji Helmand zostaną (taktycznie) przegrupowane", zaś ich wycofanie z Sanginu "uprości struktury dowodzenia". Brytyjczycy skoncentrują się w centralnej części Helmandu, a na północy i południu będą stacjonować Amerykanie.

W październiku dobiegnie końca pobyt w Sanginie obecnej zmiany żołnierzy brytyjskich, w liczbie ok. 1000. Niewykluczone, że następna grupa zostanie skierowana do sąsiedniej prowincji Kandahar, gdzie zastąpi Kanadyjczyków. Obecnie w Helmandzie jest 8 tys. Brytyjczyków i ok. 20 tys. Amerykanów.

Brytyjski kontyngent w Afganistanie liczy ogółem 10 tys. żołnierzy. Premier David Cameron zasugerował, iż chciałby, aby za jego kadencji Brytyjczycy całkiem wycofali się z Afganistanu i wskazał na rok 2015, jako na termin, gdy mogłoby to nastąpić.

W 2011 roku z Afganistanu wycofają się Holandia i Kanada. Polska wspomniała, że poszłaby w ich ślady w 2012 roku.

Były szef brytyjskiego sztabu generalnego generał Richard Dannatt powiedział BBC, że główny cel brytyjskiej obecności wojskowej w Afganistanie - dopomożenie temu krajowi, by gospodarczo stanął na nogi - nie został osiągnięty. Zaznaczył, że opinii publicznej należy wytłumaczyć, po co Brytyjczycy są w Afganistanie i dlaczego ich zaangażowanie tam jest ważne.

Dannatt zauważył też, że 27 lipca minie 130. rocznica klęski zadanej w Afganistanie w 1880 roku Brytyjczykom i wspomagającym ich Hindusom w miejscowości Maiwand nad rzeką Helmand.

W ocenie BBC przegrupowanie brytyjskich sił w Helmandzie postawi na porządku dziennym pytania o to, czy wojna w Afganistanie traci swój międzynarodowy wymiar i w coraz większym stopniu staje się wojną amerykańską, a także jak doświadczenie brytyjskiej obecności w Helmandzie wpłynie na przyszłe operacje wojskowe Londynu i czy Helmand nie okazał się dla nich zadaniem ponad siły. (PAP)

asw/ awl/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)