Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do końca tego wieku poziom wody w morzach wzrośnie od 7 do 82 cm

1
Podziel się:

Do końca tego stulecia poziom mórz wzrośnie od 7 do 82 cm, w zależności od
skali ocieplenia klimatu - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Nature Geoscience".

Do końca tego stulecia poziom mórz wzrośnie od 7 do 82 cm, w zależności od skali ocieplenia klimatu - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Nature Geoscience".

Teza ta została wysnuta w oparciu o dane pochodzące od skamieniałych koralowców oraz z zapisów temperatury odczytywanych z lodowych rdzeni.

Prowadzący badania dr Mark Siddall z University of Bristol, wspólnie z amerykańskimi i szwajcarskimi kolegami, zrekonstruował wahania poziomów mórz w relacji do zmian klimatycznych, które następowały 22 tys. lat temu.

Zdaniem naukowców przeprowadzone analizy pozwalają na lepsze przewidywanie podnoszenia się poziomu mórz i oceanów w przyszłości.

"Nasze badania wykazały, że ocieplenie klimatu, które ma miejsce obecnie, będzie miało wpływ na podnoszenie się poziomu mórz przez kolejne wieki. Ten czynnik będzie stanowić ważny składnik zmian klimatycznych" - mówi Siddall.

W historii Ziemi wielokrotnie dochodziło do zmian poziomu morza. Podczas ostatniej epoki lodowcowej poziom morza był znacznie niższy niż dziś, gdyż ogromne ilości wody były zamarznięte i zmagazynowane na lądzie. Obecnie poziom morza podnosi się, a za głównego sprawcę uważa się globalne ocieplenie.

W ostatnich 100 latach poziom oceanów podniósł się o 20 cm. (PAP)

krf/ tot/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Klausewitz Jr
5 miesięcy temu
"Obecnie poziom morza podnosi się, a za głównego sprawcę uważa się globalne ocieplenie." Wydaje mi się, że to nie globalne ocieplenie odpowiada za podniesienie poziomu mórz, a wypłycenie mórz i oceanów spowodowanie zabieraniem piasku, ziemi i żwiru przez wodę szczególnie w czasie pogody sztormowej. W czasie sztormu może zabiera ziemię z linii brzegowej i osadza ja na dnie, co powoduje wypychanie dużych mas wodnych w górę, bliżej słońca. Słońce przez to nagrzewa mocniej wodę, która zamiast intensywniej parować rozrzerza się pod wpływem temperatury. I stąd mamy podniesienie się wód w morzach i oceanach. Ratunkiem może być wybudowanie betonowych falochronów wzdłuż wszystkich wybrzeży mórz i oceanów o wysokości 8 metrów co najmniej, które zatrzymają fale. Ponadto trzeba zacząć pogłębiać dni mórz i oceanów pogłębiarkami, a wydobyty z dna morza materiał ziemny należy wyrzucać na ląd, ewentualnie do wody tworząc nowy ląd, ale wtedy na każdy kubik wrzuconego (poprzednio wydobytego) do wody materiału ziemnego dwa kubiki muszą iść ponad powierzchnię. Czyli jeden kubik ziemii w wodę gdzieś przy brzegu a dwa kubiki na niego nad powierzchnię wody. W ten sposób można by zasypać Kanał La La Manche, zatokę Biskajską albo cały Bałtyk.