Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: 5 mln na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw

0
Podziel się

Agencja Rozwoju Regionalnego "ARLEG" S.A. podpisała kolejną umowę operacyjną
w ramach realizacji unijnej inicjatywy JEREMIE. Dzięki temu rozdysponuje 5 mln zł ze środków
unijnego wsparcia, dając szansę na rozwój dla ponad 50 małych i średnich przedsiębiorstw w
regionie.

bEpNcKfF

Agencja Rozwoju Regionalnego "ARLEG" S.A. podpisała kolejną umowę operacyjną w ramach realizacji unijnej inicjatywy JEREMIE. Dzięki temu rozdysponuje 5 mln zł ze środków unijnego wsparcia, dając szansę na rozwój dla ponad 50 małych i średnich przedsiębiorstw w regionie.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, kwota wsparcia przekazana w ramach umowy wynosi 5 mln zł i przyczyni się do wzmocnienia i rozwoju około 52 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Dolnego Śląska, dzięki udzielaniu niskooprocentowanych pożyczek.

"Każdy pieniądz przekazany przedsiębiorcom to najlepsza inwestycja dla Dolnego Śląska. Inicjatywa JEREMIE ma na celu pomoc w szczególności tym firmom, które na rynku komercyjnym miałyby trudności z uzyskaniem kredytów. Po podpisaniu kolejnej umowy zwiększyła się wartość środków przekazanych pośrednikom finansowym na wsparcie dla MŚP i jestem przekonany, że wspólnie będziemy mogli cieszyć się nowymi inwestycjami" - powiedział cytowany w komunikacie urzędu marszałkowskiego członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Tutaj. Dzięki podpisaniu umowy z agencją "ARLEG", łączna wartość wszystkich umów zawartych z pośrednikami finansowymi w województwie dolnośląskim wyniesie blisko 458 mln zł.Agencja Rozwoju Regionalnego "ARLEG" S.A. funkcjonuje od 1991 r. Jej głównym celem jest prowadzenie działalności o charakterze gospodarczym na rzecz wspierania rozwoju regionu oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Spółka prowadzi kompleksową obsługę doradczą, szkoleniową i informacyjną przedsiębiorstw, stale współpracując
z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest jedną z większych agencji na Dolnym Śląsku.Na terenie województwa dolnośląskiego wsparcia w ramach Inicjatywy JEREMIE udziela aktualnie 17 podmiotów. Pośrednikami finansowymi w ramach JEREMIE są m.in. fundusze pożyczkowe, fundusze poręczeniowe, banki oraz inne instytucje finansowe. Według danych na koniec sierpnia 2013 r. do ponad 2,2 tys. dolnośląskich przedsiębiorców trafiły środki o wartości prawie 310 mln zł, w tym ze środków Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego - inicjatywa JEREMIE - ponad 213 mln zł. Zostały one przekazane w formie pożyczek udzielonych przez pośredników finansowych z udziałem środków Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego lub jako kredyty, które zabezpieczone zostały poręczeniem ze środków Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego. JEREMIE (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises - Wspólne zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw) to inicjatywa pozadotacyjnego wsparcia powołana w 2007 r. przez Komisję Europejską i
Europejski Bank Inwestycyjny. JEREMIE to mechanizm, którego działanie odchodzi od tradycyjnego dotacyjnego wsparcia, na rzecz zwrotnych instrumentów finansowych - kredytów, pożyczek oraz poręczeń dla firm. Jego ideą jest pomoc podmiotom z sektora MŚP w sprawnym i elastycznym finansowaniu ich działalności.

bEpNcKfH

Inicjatywa to odpowiedź Komisji Europejskiej na kończące się unijne dotacje. Kierowana jest przede wszystkim do tych przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy ze względu na brak historii kredytowej czy niewystarczającą ilość zabezpieczeń mają problemy z uzyskaniem wsparcia finansowego na bankowym rynku komercyjnym.

W Polsce Inicjatywa JEREMIE jest wdrażana na poziomie regionalnym w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Bank Gospodarstwa Krajowego zarządza projektami tej inicjatywy w sześciu województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i zachodniopomorskim. (PAP)

kwa/ mki/

bEpNcKgi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)