Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie czeka na falę kulminacyjną i napełnia kolejny polder

0
Podziel się:

Dolny Śląsk czeka na falę kulminacyjną, która na granicach województwa
będzie w piątek ok. godz. 15-17, zaś w samym Wrocławiu w sobotę wcześnie rano. Zdecydowano też o
uruchomieniu trzeciego polderu Oławka, który od piątku od godz. 8. będzie napełniany wodą.

Dolny Śląsk czeka na falę kulminacyjną, która na granicach województwa będzie w piątek ok. godz. 15-17, zaś w samym Wrocławiu w sobotę wcześnie rano. Zdecydowano też o uruchomieniu trzeciego polderu Oławka, który od piątku od godz. 8. będzie napełniany wodą.

Jak poinformował PAP w piątek Tadeusz Kinzel z Centrum Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego polder Oławka będzie napełniany za kilka godzin. "Cały czas czekamy na falę kulminacyjną, która do Wrocławia przyjdzie nieco później, bowiem Opole stara się radzić sobie z nadmiarem wody i rozlewa ją na swoich polderach" - mówił dyżurny.

Jako pierwszy, bo jeszcze w środę został uruchomiony polder Lipki-Oława, który jest napełniany wodą. Polder ten jest już niemal pełny. Na jego terenie leżą dwie wsie: Stary Otok i Stary Górnik, gdzie w sumie mieszka ok. 250 mieszkańców. Większość jednak nie zdecydowała się na ewakuację i pozostali w domach, które jedynie pozabezpieczali workami z piskiem. Drogi dojazdowe do wsi znajdują się już pod wodą.

W czwartek rozpoczęto napełnianie wodą drugiego przed Wrocławiem polderu - Blizanowice-Trestno. W związku z "przejściem" fali kulminacyjnej przez Wrocław z piątku na sobotę, zostanie zalana ul. Opatowicka z jednej strony. Natomiast w związku z zalaniem polderu Blizanowice-Trestno od reszty miasta zostaną odcięte peryferyjne osiedla: Nowy Dom, Opatowice, Blizanowice, Trestno i Mokry Dwór.

Mieszkańcom zagrożonych osiedli proponuje się ewakuację. Do ewakuacji przygotowane są również dwa wrocławskie szpitale: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego i Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marcinaka.

Wrocławski sztab kryzysowy informuje, że przygotowano do rozstawienia przenośne zapory przeciwpowodziowe w celu zabezpieczenia części Kozanowa oraz gumowe zapory wypełnione wodą do zabezpieczenia wyspy Na Piasku, jednego z najstarszych rejonów miasta w centrum Wrocławia.

Według najnowszych danych IMGW przez Wrocław w sobotę ok. godz. 4. zacznie przepływać kulminacyjna fala powodziowa o wysokości 680 cm Sztab przewiduje, że fala powinna przejść przez miasto utrzymując się pomiędzy wałami.

Decyzją wojewody dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca most na Odrze w Oławie (Dolnośląskie) został zamknięty w czwartek wieczorem z powodu wysokiej fali kulminacyjnej, która zbliża się do miasta. Fala kulminacyjna nie powinna przelać się przez niego.

Nadal obowiązuje alarm powodziowy dla Wrocławia i powiatów: wrocławskiego, średzkiego, trzebnickiego. Pogotowia powodziowe obowiązują ponadto we wszystkim nadodrzańskich powiatach woj. dolnośląskiego.

W regionie pozostają zamknięte drogi: gminna nr 1933D (powiat wrocławski) - z powodu zalania przez rzekę Oławę na odcinku 50 m pomiędzy miejscowościami Groblice i Kotowice. Policja wyznaczyła objazd do Wrocławia przez Oławę. Droga gminna nr 17670D Marcinkowice-Zakrzów jest zalana na odcinku ok. 10 m warstwą 15 cm wody. Wyznaczono objazd przez Oławę. Droga powiatowa nr 455 Jelcz-Oława. Zamknięta na odcinku ok. 400 m z powodu zalania. Objazd przez Janików.

Wojewoda Jurkowlaniec zwrócił się z prośbą do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zwiększenie budżetu wojewody na rok 2010 o milion 600 tys. zł. Pieniądze te przekazane będą na walkę z powodzią w regionie. Wojewoda poinformował o możliwości pomocy finansowej dla właścicieli zalanych gospodarstw w wysokości po 6 tys. zł. Pomoc będzie wypłacana za pośrednictwem samorządów, gdy oszacowane zostaną straty w zalanych gospodarstwach.(PAP)

umw/ kmad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)