Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Film "Most ku przyszłości" ma promować Goerlitz i Zgorzelec

0
Podziel się:

"Most ku przyszłości - polsko-niemieckie spotkania nad Nysą" to tytuł filmu
promującego Goerlitz-Zgorzelec, który właśnie powstał. Ma on nie tylko prezentować miasta, które
łączy ponad granicą most, ale przede wszystkim pokazać, że porozumienie obu narodów jest możliwe i
realizowane w "Mieście-Europie".

"Most ku przyszłości - polsko-niemieckie spotkania nad Nysą" to tytuł filmu promującego Goerlitz-Zgorzelec, który właśnie powstał. Ma on nie tylko prezentować miasta, które łączy ponad granicą most, ale przede wszystkim pokazać, że porozumienie obu narodów jest możliwe i realizowane w "Mieście-Europie".

Jak powiedział PAP Kai Grebasch z Europastadt GoerlitzZgorzelec GmbHZ, film promujący dwa leżące na granicy polsko-niemieckiej miasta trwa siedem minut i przedstawia głównie rozmowę pomiędzy dwoma bohaterami: młodą Polką i starszym Niemcem. Spotykają się oni przypadkowo w kawiarni i za sprawą Niemca przenoszą się w świat jego młodości i wspomnień.

Choć bohaterowie mówią w swoich językach, to nie mają problemu ze zrozumieniem się, bo - jak mówi Niemiec - tłumaczem są ich serca. Niemiec opowiada Polce nie tylko historię swojego życia, pierwszej miłości, ale przede wszystkim pokazuje jej "nowe oblicza miasta", "nowe perspektywy" i "powstające nowe miejsca do życia, pracy". Tłumaczy młodej kobiecie, że historia nauczyła Polaków i Niemców budować mosty.

"Obraz ukazuje jak różnorodne i ciekawe może być życie w Europa-Mieście Goerlitz/Zgorzelec. Chcieliśmy pokazać pełne życia polsko-niemieckie miasto bez granic, które potrafi się porozumieć" - powiedział Lutz Thielemann, prezes spółki Europastadt GmbH. Dodał, że właśnie dlatego aktorzy mówią w swoich rodzimych językach.

Natomiast tłem opowieści są oba miasta ze swoimi zabytkami i pięknymi miejscami. Realizatorzy celowo zrezygnowali z rozróżniania miejsc akcji filmu na te położone w Goerlitz czy w Zgorzelcu. Poza tym produkcja filmu nie miała na celu ukazania wszystkich detali miasta, każdego zabytku z osobna. Chodziło o przybliżenie widzowi obrazu życia w Goerlitz/Zgorzelcu, który wzbudzi zainteresowanie i chęć lepszego poznania tych miast.

"Obok wybranych zabytków architektury Europa-Miasta świadomie zdecydowaliśmy się wkomponować w historię trzy największe firmy, które mają tu swoje siedziby, bowiem ukazują one dynamikę i nowoczesność naszego miasta jako lokalizacji dla działalności gospodarczej" - powiedział Thielemann.

Projekt pod przewodnictwem spółki Europastadt GoerlitzZgorzelec GmbH, realizowany na zlecenie Urzędów Miast Goerlitz i Zgorzelec w języku niemieckim oraz polskim, jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przy wsparciu Euroregionu Nysa.

Film można już oglądać w internecie. Ponadto będzie prezentowany na targach oraz wyświetlany np. w autokarach turystycznych. (PAP)

umw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)