Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: "Janosik" z 1921 r. we wrocławskiej Synagodze

0
Podziel się

Pierwszy film o losach Janosika - obraz z 1921 r. w reż. Jaroslava Jerrego
Siakela - będzie można zobaczyć w środę w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Projekcję
wzbogaci muzyka grana na żywo przez folkową grupę - Kwartet Jorgi.

bEitLNJx

Pierwszy film o losach Janosika - obraz z 1921 r. w reż. Jaroslava Jerrego Siakela - będzie można zobaczyć w środę w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Projekcję wzbogaci muzyka grana na żywo przez folkową grupę - Kwartet Jorgi.

Film, który w 1995 r., został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, zostanie pokazany w ramach wrocławskiego Ethno Jazz Festiwalu. Obraz powstał w 1921 r. i był debiutem dwóch słowackich emigrantów - reżysera Jaroslava Jerrego Siakela oraz jego brata Daniela.

Po premierze film zaginął i został odnaleziony dopiero w 1970 r. w garażu w Chicago. W 1975 roku obraz został zrekonstruowany. Legenda Janosika została w filmie przedstawiona w formie opowieści starego bacy, której w górskim szałasie słucha grupa turystów. W miarę rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postaci z legendy.

bEitLNJz

Wrocławską projekcję filmu wzbogaci muzyka grana na żywo przez Kwartet Jorgi. To legendarna grupa, która - jak podkreślają organizatorzy z Ethno Jazz Festiwalu - stworzyła podstawy dzisiejszej sceny folkowej w Polsce.

Projekcja filmu odbędzie się w środę w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu. (PAP)

pdo/ ls/

bEitLNKa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)