Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Komorowski wygrał niemal w całym regionie

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski wygrał II turę wyborów prezydenckich niemal w całym
woj. dolnośląskim. Z kolei Jarosław Kaczyński zwyciężył w trzech powiatach: głogowskim, polkowickim
i lubińskim.

Bronisław Komorowski wygrał II turę wyborów prezydenckich niemal w całym woj. dolnośląskim. Z kolei Jarosław Kaczyński zwyciężył w trzech powiatach: głogowskim, polkowickim i lubińskim.

Jak wynika z cząstkowych danych podanych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej największe poparcie Komorowski uzyskał w dwóch powiatach: wałbrzyskim (67,69 proc.) i jeleniogórskim (68,77 proc.). Kaczyński w tych powiatach zdobył: 31,23 proc. w jeleniogórskim i 32,31 w wałbrzyskim.

Według dr. Piotra Mickiewicza z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej kiedyś te regiony były najbardziej "czerwonymi regionami", ale - wskazał - to się bardzo zmieniło. Nawet w I turze wyborów, gdy można było oddać głos na Grzegorza Napieralskiego z SLD w obu regionach zdecydowanie zwyciężył Komorowski. "To są regiony z bardzo dużą dynamiką przyrostu gospodarczego. Tam się bardzo dużo zmieniło w ciągu ostatnich 10 lat" - mówił Mickiewicz.

Według politologa, w obu tych rejonach doszło do przeobrażeń gospodarczych z inicjatywy prywatnej. "Oni już wiedzą, że ingerencja państwa się nie sprawdziła. W Wałbrzychu upadły kopalnie. Doszło do zapaści. Ale teraz korzystają z unijnych pieniędzy, różnego rodzaju dotacji. Zrozumieli, że tylko ciężka praca pozwala osiągnąć sukces. A za tym stoi PO. Oni wiedzą, kim są populiści" - mówił Mickiewicz.

Z kolei w trzech powiatach silnie związanych z KGHM Polska Miedź SA wygrał Kaczyński. W powiecie polkowickim prezes PiS zdobył 58 proc., w głogowskim - 55,93 proc., a w lubińskim - 55,24 proc. Zdaniem Mickiewicza koncern miedziowy to "ostatnia ostoja gospodarki socjalistycznej w Polsce, bowiem stocznie już upadły".

"Tam jest elektorat socjalny. Wszelka liberalizacja jest nie do przyjęcia dla związkowców, którzy mają tak dużo do powiedzenia" - mówił Mickiewicz. Dodał, że związkowcy z KGHM wiedzą, że siłą, protestami i strajkami są w stanie wiele wywalczyć.

Dlatego też przed II turą wyborów związkowcy z KGHM Polska Miedź SA apelowali do pracowników koncernu miedziowego o poparcie Kaczyńskiego - wprost o takie poparcie apelowali związkowcy z Solidarności.

Natomiast Związek Zawodowy Pracowników Miedzi nie wskazywał z imienia i nazwiska żadnego z kandydatów. Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący tego związku i poseł SLD, powiedział PAP, że związek apeluje do pracowników o udział w II turze wyborów.

"Nie apelujemy o poparcie Jarosława Kaczyńskiego, ale apelujemy, żeby wybrać mniejsze zło" - zaznaczył Zbrzyzny. Dodał, że mniejsze zło, czyli kandydata, który nie będzie ograniczać praw pracowniczych i nie będzie popierać liberalizacji polskiej gospodarki.

W I turze wyborów na Dolnym Śląsku wygrał Bronisław Komorowski, który zdobył 47,29 proc. głosów przed Jarosławem Kaczyńskim - 30,88 proc. Wtedy Kaczyński na Dolnym Śląsku wygrał w dwóch miejscach ściśle związanych z KGHM: w Lubinie i Polkowicach. (PAP)

umw/ mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.