Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Konferencja przedstawicieli polskich miejscowości Raków

0
Podziel się:

Doświadczeniami dotyczącymi ciekawych
inicjatyw lokalnych, w tym służących promocji miast i gmin,
dzielili się w sobotę w Chocianowie (Dolnośląskie) przedstawiciele
kilkunastu polskich samorządów, które łączy to, że na ich terenie
znajdują się miejscowości o wspólnej nazwie - Raków.

Doświadczeniami dotyczącymi ciekawych inicjatyw lokalnych, w tym służących promocji miast i gmin, dzielili się w sobotę w Chocianowie (Dolnośląskie) przedstawiciele kilkunastu polskich samorządów, które łączy to, że na ich terenie znajdują się miejscowości o wspólnej nazwie - Raków.

Debata odbyła się w ramach IV Krajowej Konferencji Przedstawicieli Rakowskich Społeczności Lokalnych. Wzięli w niej udział reprezentanci urzędów i stowarzyszeń z kilku województw.

"Zamierzamy nasz pomysł na tę niezwykłą +koalicję+ rozszerzyć na inne państwa. Wiemy, że jest Raków w Czechach, Niemczech i na Białorusi. Taka współpraca o wymiarze międzynarodowym na pewno ułatwiłaby ubieganie się o środki unijne na wspólne projekty" - uważa Witold Świtalski, inicjator konferencji i przedstawiciel jedynego Rakowa, który jest gminą.

Zdaniem uczestników konferencji, promocji ich terenów służy już samo to, że spotykają się i wymieniają informacjami na temat swoich gmin.

"Podpatrujemy przy tym pomysły na różne imprezy. Na przykład u nas na koniec sezonu organizowane są dożynki, a w Rakowie w Świętokrzyskiem sezon ten kończy Odpust Świętej Tekli pod hasłem +Na świętej Tekli ziemniaki będziem piekli+" - powiedział PAP Wacław Szalek, wójt gminy Łęka Opatowska w Wielkopolsce.

Radna gminy Chocianów i mieszkanka znajdującego się w tej gminie Rakowa, Maria Szydełko, podkreśliła, że w wyniku współpracy i kolejnych rakowskich konferencji, we wsiach i miejscowościach o nazwie Raków, powstają stowarzyszenia ich miłośników.

"Ludzie są dumni, że są Rakowianami i jednoczą się w działaniach na rzecz społeczności lokalnych. W czasie konferencji pokazujemy, co jest u nas ciekawe i z czego jesteśmy dumni. Każda z gmin przygotowuje charakterystyczne dla niej symbole raka. Jedni je wyszywają, inni plotą ze sznurka, jeszcze inni wyrabiają z drewna" - powiedziała Szydełko.

Samorządowcy poznają kulturę, obrzędy, tradycje, a nawet potrawy charakterystyczne dla poszczególnych miejsc o nazwie Raków.

"Naszym celem jest integracja, wymiana doświadczeń w dziedzinie promocji, poznanie innych kultur i regionów, przedstawienie walorów i atutów gmin oraz nawiązywanie kontaktów" - wyliczyła cele konferencji Edyta Grudzińska z Urzędu Gminy w Chocianowie, tegorocznego gospodarza konferencji.

Krajowa Konferencja Przedstawicieli Rakowskich Społeczności Lokalnych odbywa się już po raz czwarty.

W Polsce istnieje 15 gmin w których znajduje się miejscowość Raków. Najczęściej są to niewielkie wsie lub dzielnice. Istnieje także jedna gmina Raków.(PAP)

msj/ mskr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)