Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Kwestują na kresowe cmentarze i pomoc bezdomnym

0
Podziel się:

We Wrocławiu trwają kwesty, podczas których zbierane są pieniądze na rzecz
Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. W innych miejscowościach Dolnego Śląska miłośnicy kresów
zbierają na remonty polskich cmentarzy na Wołyniu.

bEsvBLsR

We Wrocławiu trwają kwesty, podczas których zbierane są pieniądze na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. W innych miejscowościach Dolnego Śląska miłośnicy kresów zbierają na remonty polskich cmentarzy na Wołyniu.

Kwestowanie na pomoc dla osób bezdomnych odbywa się pod trzema największymi wrocławskimi nekropoliami, a oprócz działaczy wrocławskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w akcję tradycyjnie zaangażowali się harcerze, uczniowie, wolontariusze.

Akcja rozpoczęła się w czwartek i potrwa do soboty. Każdego roku udaje się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych, które są przeznaczane na statutowe działania m.in. zakup żywności, wyposażenie świetlic i noclegowni dla bezdomnych.

bEsvBLsT

W mniejszych miejscowościach regionu działacze Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej zbierają pieniądze na remonty i porządkowanie polskich cmentarzy na dawnych kresach II RP.

"Zebrane w tym roku fundusze chcemy przeznaczyć na uporządkowanie i odnowienie cmentarzy w Ludwipolu i Niewirkowie na Wołyniu. Nasi wolontariusze kwestują przede wszystkim w takich miejscowościach, gdzie są duże skupiska repatriantów ze Wschodu" - powiedział w rozmowie z PAP w piątek wiceprezes towarzystwa Jerzy Rudnicki.

Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej powstało we Wrocławiu przed czterema laty i zajmuje się organizacją spotkań, zbieraniem wspomnień i dokumentacji na temat Kresów oraz przygotowywaniem wyjazdów na Ukrainę.

Na Dolnym Śląsku w wyniku repatriacji z 1945 r. i późniejszych lat zamieszkało kilkaset tysięcy Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej, obszarów znajdujących się w granicach II RP. Obecnie ponad pół miliona Dolnoślązaków przyznaje się do kresowych korzeni.(PAP)

bEsvBLsZ

ros/ mhr/

bEsvBLtu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)