Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Nowy festiwal teatralny w Legnicy

0
Podziel się:

Festiwal Teatru Nie-Złego to nowa impreza teatralna, która ma wypełnić lukę
po zawieszonym Międzynarodowego Festiwalu "Miasto" organizowanym przez legnicki Teatr
Modrzejewskiej. Impreza odbędzie się we wrześniu w Legnicy.

bECbUCXp

Festiwal Teatru Nie-Złego to nowa impreza teatralna, która ma wypełnić lukę po zawieszonym Międzynarodowego Festiwalu "Miasto" organizowanym przez legnicki Teatr Modrzejewskiej. Impreza odbędzie się we wrześniu w Legnicy.

Międzynarodowy Festiwal "Miasto" został zawieszony decyzją dyrektora legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacka Głomba. Na wtorkowej konferencji prasowej we Wrocławiu dyrektor tłumaczył, że zdecydował się na ten krok, ponieważ nie zostały zrealizowane cele społeczne festiwalu.

"Idea Festiwalu +Miasto+ polegała na tym, że ze zrujnowanych, zdegradowanych przestrzeni Legnicy czyniliśmy sceny i zapraszaliśmy na nie teatry z całego świata. (...) Miała być to rewitalizacja tych przestrzeni przez sztukę" - mówił Głomb. Według niego, miasto miało starać się o renowację zniszczonych przestrzeni będących scenerią dla przedstawień festiwalowych.

bECbUCXr

Do tej pory odbyły się dwie edycje festiwalu. "W 2009 r. podczas drugiej edycji sygnalizowałem swój niepokój, (...) apelując do urzędników, aby zrobili coś z rozsypującymi się przestrzeniami, niestety bezskutecznie" - tłumaczył Głomb. Podkreślił, że festiwal pozostanie zawieszony do czasu, aż będą widoczne ślady rewitalizacji takich miejsc jak legnickie Zakaczawie, Nowy Świat, dzielnica Fabryczna.

W miejsce zawieszonego festiwalu we wrześniu w Legnicy zostanie zorganizowany Festiwal Teatru Nie-Złego. Imprezę we współpracy z Teatrem Modrzejewskiej zorganizuje Fundacja Teatr Nie-Taki, która zrzesza młodych teatrologów i ludzi zafascynowanych tą dziedziną sztuki.

Organizatorzy chcą, aby we wrześniu do Legnicy przyjechało 6-7 zespołów z Polski i zagranicy. "Przedstawienia, które chcielibyśmy gościć na festiwalu, pokażą różnorodność teatru. Obok teatru dramatycznego, pojawią się teatr tańca czy surrealistyczny" - tłumaczyła prezes Fundacji Teatr Nie-Taki, Katarzyna Knychalska.

Jak podkreślała Knychalska, ideą fundacji jest promowanie i opisywanie teatru pozostającego poza "obiegiem dzisiejszego myślenia o polskim teatrze". Chodzi o poszukiwanie i propagowanie teatru ambitnego, niszowego i oryginalnego, który - zdaniem członków fundacji - często pomijany jest w ogólnokrajowym dyskursie teatralnym. "Wiemy, że teatr jest zjawiskiem dużo szerszym niż to, o czym możemy przeczytać w pismach teatralnych i oglądać na branżowych, wielkich festiwalach" - mówiła Knychalska. Wyjaśniła, że to właśnie z niezgody na "jednostronne myślenie o teatrze" zrodził się pomysł utworzenia Festiwalu Teatru Nie-Złego.

bECbUCXx

Organizatorzy chcą, aby nowy festiwal był skierowany do wszystkich mieszkańców Legnicy. "Nie będzie drogich biletów, a przedstawieniom teatralnym będą towarzyszyć inicjatywy skierowane do grup wykluczonych z kultury, m.in. do dzieci i seniorów" - tłumaczyła wiceprezes fundacji, Marta Pulter.

Festiwal odbędzie się w dniach 22-25 września. (PAP)

pdo/ hes/

bECbUCXS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)