Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: Nowy łącznik drogowy w Świdnicy

0
Podziel się

Ponad 13 km długości ma nowy odcinek drogi łączący Świdnicę z drogą krajową
nr 5 i ułatwiający tym samym dojazd do autostrady A-4. W sobotę nową trasę mogli zwiedzić piesi i
rowerzyści, a kierowcy pojadą nią od środy.

bCXGxOeZ

Ponad 13 km długości ma nowy odcinek drogi łączący Świdnicę z drogą krajową nr 5 i ułatwiający tym samym dojazd do autostrady A-4. W sobotę nową trasę mogli zwiedzić piesi i rowerzyści, a kierowcy pojadą nią od środy.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy starosty świdnickiego Radosław Brzózka, pierwsze porozumienia dotyczące budowy nowego łącznika autostradowego zostały podpisane w 2006 r., a w grudniu 2010 r. uzyskano pozwolenie na budowę. Koszt całej inwestycji wyniósł w sumie 110 mln zł.

Droga została wykonana w technologii opracowanej dla autostrad i szos szybkiego ruchu. Jej nawierzchnia, dzięki zamianie asfaltu na beton, jest więc zdecydowanie mocniejsza i bardziej wytrzymała.

Starosta świdnicki Zygmunt Worsa dodał, że nawierzchnia betonowa wytrzymuje bez konieczności przeprowadzania remontów średnio 30 lat. "Nie rozjedzie się pod kołami ciężkiego transportu, kursującego ze stref ekonomicznych ze Świdnicy i Żarowa, ale także wysokotonażowych tirów wywożących urobek z pobliskich kopalni granitu" - podkreślił.

bCXGxOfb

Worsa zaznaczył, że technologia budowanej drogi jest tak dopasowana, że będzie ją można w przyszłości przebudować na trasę czteropasmową. Obecnie cztery pasy biegną w obrębie pięciu obiektów inżynieryjnych - dwóch wiaduktów, mostu i trzech rond. Reszta trasy, łącznie z estakadą i przejazdem nad drogą obsługującą ruch rolny, jest dwupasmowa.

Inwestycję współfinansowało w sumie 5 samorządów i uzyskała ona 50-proc. wsparcie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

W sobotę po łączniku mogli przejść piesi i przejechać rowerzyści. Kierowcy pojadą nowym odcinkiem drogi 26 października ok. godz. 18. (PAP)

mic/ jra/

bCXGxOfC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)