Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: Od poniedziałku XIII Polkowickie Dni Teatru

0
Podziel się

Kilkanaście spektakli teatrów z różnych miast Polski znalazło się w
programie XIII Polkowickich Dni Teatru, które rozpoczną się w poniedziałek w Polkowicach
(Dolnośląskie). Patronat honorowy nad tegoroczną edycją festiwalu objęła Anna Seniuk.

bEgmaZiZ

Kilkanaście spektakli teatrów z różnych miast Polski znalazło się w programie XIII Polkowickich Dni Teatru, które rozpoczną się w poniedziałek w Polkowicach (Dolnośląskie). Patronat honorowy nad tegoroczną edycją festiwalu objęła Anna Seniuk.

W przedstawieniach, które znalazły się w programie imprezy, wystąpią m.in. Krystyna Janda, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn czy Piotr Fronczewski.

Festiwal co roku przygotowuje Polkowickie Centrum Animacji. To jedno z największych wydarzeń kulturalnych organizowanych w okolicach Polkowic, które przez wiele lat - ze względu na bliskość kopalni miedzi - postrzegane było jako "górnicza sypialnia".

bEgmaZjb

Od tego roku Polkowickie Dni Teatru odbywać się będą pod hasłem "Oblicza Teatru". Nawiązuje ono do założeń programowych imprezy, która ma ukazywać "różnorodność gatunków i form teatralnych w najlepszym wykonaniu".

Tradycją polkowickiego festiwalu stało się również zapraszanie na inaugurację imprezy znanych osobistości teatru, które obejmują nad wydarzeniem patronat honorowy. W tym roku do Polkowic przyjedzie Anna Seniuk. W latach ubiegłych byli to m.in. Jan Englert, Krystyna Janda, Janusz Gajos czy Andrzej Łapicki.

Festiwal otworzy przedstawienie warszawskiego Teatru Scena Prezentacje, który wystawi "Diabła w purpurze" Antoine Raulta w reż. Romualda Szejdy. Spektakl w reżyserii Szejdy to teatralny portret kardynała Giulo Raimondo Mazzariniego, jednego z twórców potęgi XVII-wiecznej Francji.

"To portret stratega i dyplomaty, który przeczuwając nadchodząca śmierć, postanawia zrealizować swój ostatni polityczny majstersztyk. Kardynał chce doprowadzić do małżeństwa króla Ludwika XIV z hiszpańską infantką. Musi jednak najpierw unicestwić miłość między królem a swoją siostrzenicą Marią Mancini" - piszą o spektaklu organizatorzy Polkowickich Dni Teatru.

bEgmaZjh

W trakcie imprezy będzie można obejrzeć spektakle teatrów z Krakowa, Szczecina, Białegostoku czy Gorzowa Wielkopolskiego.

W ramach Polkowickich Dni Teatru tradycyjnie zostaną przyznane Złote Miedziaki - teatralne nagrody publiczności. Oprócz spektakli uczestnicy imprezy będą mogli obejrzeć przegląd filmów, w których wystąpiła Anna Seniuk. Przygotowano również wystawy, spektakle dla dzieci i młodzieży oraz konkursy teatralne.

XIII Polkowickie Dni Teatru potrwają do 13 kwietnia. (PAP)

pdo/ itm/

bEgmaZjC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)