Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Od stycznia nowy system zarządzania kryzysowego

0
Podziel się:

Rozpoczęły się testy nowego systemu zarządzania kryzysowego, który od
stycznia 2014 r. ma poprawić wymianę informacji i koordynację akcji ratunkowych w woj.
dolnośląskim. Dzięki powstałemu portalowi internetowymi mieszkańcy mają być lepiej informowani o
zagrożeniach.

Rozpoczęły się testy nowego systemu zarządzania kryzysowego, który od stycznia 2014 r. ma poprawić wymianę informacji i koordynację akcji ratunkowych w woj. dolnośląskim. Dzięki powstałemu portalowi internetowymi mieszkańcy mają być lepiej informowani o zagrożeniach.

Jak powiedział PAP we wtorek rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Perduta, realizowany projekt "System Ostrzegania, Alarmowania i Informowania Województwa Dolnośląskiego" przez cztery dni będzie obecnie konsultowany i testowany z jednostkami terenowymi, m.in. władzami samorządowymi oraz lokalnymi centrami zarządzania kryzysowego, a ruszyć ma już na początku przyszłego roku.

"Z punktu widzenia mieszkańca bardzo ważne będzie, że system zapewnia rzetelne i skuteczne informowanie opinii publicznej o istniejących na terenie województwa zagrożeniach" - dodał Perduta.

W ramach projektu wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego, centra lokalne oraz odpowiednie służby wyposażone zostały w nowy wspólny system informatyczny, umożliwiający szybką wymianę informacji, koordynację podejmowanych działań, analizę aktualnej sytuacji oraz przewidywanie jej rozwoju.

System składa się z dwóch części; pierwsza ma charakter operacyjny i posłuży centrom zarządzania kryzysowego, inspekcjom i straży pożarnej. Druga to portal internetowy.

Mieszkańcy regionu będą mogli na Dolnośląskim Portalu Informacyjnym na bieżąco śledzić informacje o prognozie meteorologicznej, innych zjawiskach pogodowych, sytuacji na drogach, jak również o drogowych korkach, poważniejszych wypadkach i objazdach.

Portal ma zawierać też wiadomości o stanach rzek i zagrożeniu powodziowym oraz wielu innych wydarzeniach, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców bądź stanowią istotne utrudnienie.

Jak zaznaczył rzecznik, podstawy nowego systemu opracowano już po powodzi w 2010 r. Jego obecna realizacja możliwa była dzięki wsparciu uzyskanemu od marszałka województwa dolnośląskiego ze środków "Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013"

"System jest obecnie na etapie wdrażania i prób. Po 1 stycznia 2014 r. rozpocznie się codzienne, praktyczne jego działanie" - dodał Perduta.

Na Dolnym Śląsku takie klęski żywiołowe jak m.in. obfite deszcze, wichury, powodzie i lokalne podtopienia zdarzały się w ostatnich latach bardzo często. Przez ostatnie 3 lata na usuwanie ich skutków region otrzymał od rządu ponad 500 mln zł, a ponad 2 miliardy zł przeznaczono na prace związane z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego oraz budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego na Odrze w Raciborzu (Opolskie), co ma zapobiec powodziom na Dolnym Śląsku.(PAP)

ros/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)